Bursa

İznik Gölü'ndeki bazilika ziyarete açılıyor

14:27 05 Eylül 2016
İznik Gölü'ndeki bazilika ziyarete açılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesinin başlattığı "Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları" sırasında çekilen görüntülerde tesadüfen fark edilen İznik Gölü'ndeki bazilika ziyarete açılıyor.

İznik Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın ve İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen 740 depremindeki çökmenin etkisiyle göl sularına gömüldüğü tahmin edilen bazilikadaki çalışmaları yerinde inceledi.

Pehlivan ve Sargın'a yapılan su altı arkeolojik çalışmaları hakkında bilgi veren Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen "Aziz Neophytos adına yapılan kilise olduğunu belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yürütülen kazı çalışmalarına 6 ay önce başladıklarını dile getiren Bazilika Su Altı Arkeoloji Başkanı Mustafa Şahin, "Kapılar devamlı kapalı olduğu için halkımızda içeriye bakma merakı doğmaktadır. Biz bu merakı ortadan kaldırma düşüncesi ile bundan sonra her ayın 1. ve 3. cumartesi günü saat 14.00'de halk günü düzenleyeceğiz. Halk gününde tamamen bu süre içinde ne yaptıysak anlatacağız. Göl içindeki bazilika, ayda iki kez vatandaşlar tarafından ziyaret edilebilecek." ifadesini kullandı.

M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik'te, 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı bulunduğu belirlenmişti.YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.