Bursa

22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

13:31 23 Mart 2017
22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

Geçen yıl yaptığı 777 milyon dolarlık genel dış satımıyla 11'i büyükşehir 62 ili geride bırakan, ülke mobilya ihracatının yüzde 16'sını gerçekleştiren Bursa'nın İnegöl ilçesinin Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar"ın, yurt dışına açılan firmalar açısından çok önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Anıl, yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla son 3 yılda, yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı pasaport verileceğini hatırlattı.

Kararın önemli bir gelişme olduğunu ve iş dünyasında sevinçle karşılandığını aktaran Anıl, "Bu kapsamda İTSO üyesi çok sayıda firma, şu an için yeşil pasaport alabilir. Bu uygulama, İTSO üyelerinin ihracatı artırma gayretleri kapsamında çok önemli bir adımdır. Kararda emeği geçen herkese üyelerimiz adına teşekkür ederim." değerlendirmesinde bulundu.

Anıl, Türkiye'ye vize uygulayan birçok ülkeye daha rahat gideceklerini, bu pazarlarda yeni müşteriler edinerek, ticari ilişkiler kuracaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Uzunca bir süredir yeşil pasaport haberini bekliyorduk. İş dünyası olarak bu haberi sevinçle karşıladık. Birçok ülkeye gidebilecek olmamız, bizler için çok büyük bir avantaj oldu. İş adamlarının vize çilesi çekmeden rahat iş seyahati yapabilmeleri, Türkiye'yi çok sayıda yeni pazara daha kolay ulaştıracaktır. İhracatçılar olarak dünyanın çok farklı coğrafyalarına gidiyoruz. Kimi zaman aynı seyahatte birkaç ülkeye gitmemiz gerekiyor. Vize, ihracatçıya en çok zamandan kaybettiriyor. Vizede yaşanan gecikmeden dolayı ticari kayıplar yaşayan ihracatçılarımızın sayısı, azımsanmayacak kadar çok. Dolayısıyla dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat anlamına gelen yeşil pasaport hakkının belirlenen şartlarını sağlayan ihracatçılarımıza tanınması, çok önemli bir adımdır."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.