Bursa

"Zeytinlikler sanılandan fazla"

11:30 20 Haziran 2017
"Zeytinlikler sanılandan fazla"

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Bursa'da zeytin ağacı envanterinin çıkarıldığını belirterek, "Bugüne kadar ağaç sayımının yarısı tamamlandı. Elde edilen ilk verilerden zeytinlik alanların tahmin edilenden daha yüksek alanı kapsadığı anlaşılıyor." ifadesini kullandı.

Asa, yazılı açıklamasında, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile şehir genelindeki zeytin ağacı sayısının güncellenmesi amacıyla yeni bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Ülke genelinde zeytin ağacı varlığı ve coğrafi dağılımının tam olarak bilinmediğini vurgulayan Asa, farklı kaynaklardan alınan yanlış ağaç sayılarının ürün alım dönemlerinde Marmarabirlik'i ve sektörü yanılttığını bildirdi. Yaklaşık bir yıldır devam eden çalışmanın iki aşamadan oluştuğunu aktaran Asa, ilk aşamada Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan uydu fotoğraflarıyla bölgenin tamamını kapsayacak dataların oluşturulduğunu belirtti.

Teknik ekiplerin bu görüntüler vasıtasıyla zeytinlik alanları işaretlediğini kaydeden Asa, şöyle devam etti:

"İkinci aşamada ise işaretlenen alanlarda ağaç sayımları gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar ağaç sayımının yarısı tamamlandı. Elde edilen ilk verilerden zeytinlik alanların tahmin edilenden daha yüksek alanı kapsadığı anlaşılıyor. Buna bağlı olarak ağaç sayısının da fazla olması bekleniyor. Bu çalışmaya faaliyet alanımız olan diğer illerde de devam edeceğiz. Çalışma tamamlandıktan sonra net rakamlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumunun onayının ardından kamuoyuyla paylaşılacak."

Asa, çalışmanın devamında veri tabanının ayrıca bölge genelinde hastalık ve zararlıları takip etmek amacıyla da kullanılacağını aktardı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda kooperatif faaliyet bölgelerinde önceden tahmin ve erken uyarı istasyonu kurulacağını bildiren Asa, "Hastalık ve zararlılarla mücadele açısından daha doğru zamanlama için iklimsel veriler, fenolojik dönemler ve zararlı tuzak takip noktaları veri tabanına işlenecek. Bu verilerle üreticilere doğru zamanda hastalık ve zararlı ilanları verilebilecek. İlanların duyurusu için cep telefonlarında kullanılabilecek yeni bir uygulama yazılımı yapılacak." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.