Bursa

600 yıllık türbede şaşkına çeviren görüntü!

08:53 28 Nisan 2019 6 Yorum Var
600 yıllık türbede şaşkına çeviren görüntü!

Bursa'nın İznik ilçesindeki 600 yıllık tarihi olduğu belirtilen Sarı Saltuk Türbesi'ne ziyarete gelen vatandaşlar, defineciler tarafından yapılan kaçak kazıda açılan 1 metrelik çukuru görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

n 600 yıllık tarihi Sarı Saltuk Türbesi'ne dün akşam saatlerinde gelen kimliği belirsiz kişiler, kaçak kazı yaptı. Beton zemini kırarak, 1 metre derinliğinde çukur kazan kişiler kaçtı. Sesleri duyan vatandaşların ihbarı üzerine türbeye gelen polis ekipleri, kaçan kişilerin peşine düşerken, Müze Müdürlüğü'nden gelen sanat tarihçisi ve arkeologlardan oluşan ekip, kazı bölgesinde inceleme yaptı.

ZİYARETE GELENLER ŞAŞIRDI

Sarı Saltuk Türbesi'ne bugün ziyaret için gelen vatandaşlar, beton zeminde kazılan çukuru görünce şaşkınlık yaşadı. Duruma tepki gösteren İstanbul'dan ziyaret için türbeye gelen Murat Miniç, ''Bunları yapan insan olamaz. Gördüğümüz manzarayla şok yaşadık'' dedi. Hat sanatçısı İlkay Altay da, ''Sarı Saltuk gibi önemli birinin türbesine bu nasıl yapılır? İnsanlık bitmiş, yazıklar olsun'' diye konuştu.

SARI SALTUK

Sarı Saltuk, Anadolu'dan Balkanlara kadar uzanan zaferler sırasında başarıları görülen ve çeşitli rivayetlere konu olmuş bir Türk kahramanıdır. Onun hakkında çeşitli kaynaklar bulunmakla beraber en önemli kaynak kendi adını alan Saltukname’dir. Saltukname, Osmanlı Şehzadesi Cem Sultan tarafından Ebu’l Hayr-ı Rumi'ye yazdırılır. Saltukname’ye göre Sarı Saltuk 99 yaşında hayatını kaybeder. Onu kılıçla öldüremeyen düşmanları önce zehirlerler daha sonra da hançerleyerek şehit ederler. Kahraman ve evliya kişiliği ile bilinen Sarı Saltuk, birçok gayrimüslimin Müslüman olmasını vesile olur. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de Sarı Saltuk’a yer verilmiştir. Sarı Saltuk, riveyate göre, Sultan Bayezıd'ın rü­yasına girer, kendisinden şanına layık bir türbe yaptırmasını ister. İstediği bu türbe yapılır.

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar İslami yaymak için şehadete gözünü kırpmadan gittiler. Bizler ise dünya malına kanmışız
  Cevapla
 • alperen 1 yıl önce Şikayet Et
  acaba baslarina ne gibi felaketler geldi ipsizlerin...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
  toplu ölümleri görüyoruz... ecdada saygısızlığıda görüyoruz... halbuki bizim en değerli varlıklarımız toprağın altındakiler onlarada sahip çıkamıyorsak yazıklarolsun bize! halbuki onlar geleceğimizi görüp dünyanın en müşahhas bölgesini bizlere kalsın diye yurt edindi... utanmamak elde değil! yazıklar olsun vicdansızlara...
  Cevapla
 • Yuh 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlar define gömmezler.geçenlerde kayseride eratna beyinin mezarını kazmışlar.defineciler delirdi
  Cevapla
 • Lütfi 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman mezarında define olur mu?Ap açık tahrik. yıkımı?Birgün kendi kuyularında cezalanırlar bu gibiler
  Cevapla
 • okan 1 yıl önce Şikayet Et
  belkide belalarını bulmuşlardır.
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Bursa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.