Bursa

Yolda yürürken buldu! Hemen haber verdi

09:01 07 Ekim 2019 7 Yorum Var
Yolda yürürken buldu! Hemen haber verdi

Bursa’nın İznik ilçesi yaşayan Rıdvan Karataş (30), yolda yürüdüğü sırada, üzerinde ’Nikaia’ yazısı ve kadın figürü bulunan tarihi madeni para buldu. Madeni para, incelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

İznik’te yaşayan Rıdvan Karataş, tarihi Roma antik tiyatrosu önünden geçtiği sırada, yerde duran parlak cismi fark etti. Yerden cismi alan Karataş, üzerinde ’Nikaia’ yazısı ve kadın figüru bulunan cismin, madeni para olduğunu düşünürek durumu yetkililere bildirdi. Bölgeye gelen İznik Müze Müdürlüğü yetkilileri, milattan önce 400’lü yıllara ait olduğu tahmin edilen madeni parayı, incelemek üzere İznik Müzesi’ne götürdü. Madeni para, burada arkeologlar tarafından incelenerek, hangi döneme ait olduğu tespit edilecek.

Karataş, ”Roma tiyatrosu önünde yürüdüğüm esnada, yerde duran parlak cismi fark ettim. Elime aldığımda, madeni para olduğunu anladığım şey ikiye ayrıldı. Çevremdekilere gösterdiğimde çok şaşırdılar. Üzerine kraliçe Nikaia’nın resmi işlenmiş ve adı yazıyor. Parayı, müze müdürlüğü yetkililerine teslim ettik” dedi.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • zafergülten 3 yıl önce Şikayet Et
  olayın boyutu başka olabilir...yüzlerce kişinin geçtiği ve ziyaret ettiği yerde adamın tarihi değerli parayı bulması şüpheli...adam define arayıcısı olup bu paralardan yüklü miktarda bulup,satmak için değeri öğrenmek maksadıyla bi tanesini buldum diye teslim etmişde olabilir.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • HATTİLİ ALP 3 yıl önce Şikayet Et
  bence kurgu. büyük ihtimalle elinde bunlardan çok fazla var, bunların değerini ve dönemini öğrenmek için bir tanesini feda etmiş...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  paranın sahibini bulmak lazım
  Cevapla
 • Terkos 3 yıl önce Şikayet Et
  Altın değilmiş.
  Cevapla
 • abdullah aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah kardeşime tebrikler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.