Bursa

Köylü kadınlar ekmek yapıp satarak cami yaptırıyor

07:29 30 Aralık 2019 16 Yorum Var
Köylü kadınlar ekmek yapıp satarak cami yaptırıyor

Bursa'da köylerine yaptırılan caminin maddi yetersizlikten dolayı yarım kalması üzerine köylü kadınlar ekmek yapıp satarak camiyi tamamlamaya çalışıyor.

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de 4 ay önce yapımına başlanan caminin kaba inşaatı bitti. Köylülerin topladığı para bitince cami inşaatı yarım kaldı. Köylerindeki caminin yarım kaldığını gören köyün kadınları kolları sıvayarak köy fırınında ekmek yapmaya başladı. Siparişe göre köy fırınında haftada iki gün ekmek yapan kadınlar bu ekmekleri satılmak üzere Bursa şehir merkezine gönderiyor. Cami yapımı için yapılan ekmekler farklı noktalarda tanesi 10 liradan satılıyor. Haftada ekmekten 2 bin lira kazanan kadınlar bu paranın tamamını camiye bağışlıyor. Yapılan ekmeklerin ununu ise hayırseverler alıyor. Köylü kadınların yaptığı ekmeklere ne kadar çok müşteri çıkarsa köyün camii o kadar kısa sürede bitmiş olacak.

Köylerinde yapılan caminin kısa sürede bitmesi için ekmek yapmaya karar verdiklerini ifade eden Başköy kadınları, "Köyümüzde 4 ay önce yeni cami inşaatımız başladı. Cami bitmeyince biz de nasıl katkı sunarız diye düşünürken aklımıza ekmek yapıp satmak fikri geldi. Muhtarımıza danıştık o da destek verdi. Ekmeklerin unlarını hayırseverler alıyor, biz de köyün fırınında köyün kadınları olarak ekmek pişiriyoruz. Bu ekmekler Bursa'da satılıyor. Daha çok talep olursa daha çok satıp camiyi kısa sürede bitiririz" dedi.
Eski camilerinin cemaate yetmediği için yeni cami yaptırmaya karar verdiklerini belirten Başköy Muhtarı Hasan Acar, "Köyümüze yeni cami yapmak için 4 ay önce inşaat başladık. Buraya kadar getirdik. Cami yapımında maddî sıkıntılar çekiyoruz. Hayırseverlerin yardımını bekliyoruz. Camiyi kısa sürede bitirmek için köyde herkes gayretli. Köyümüzün kadınları ise toplanıp haftada iki gün ekmek yapıyor. Yaptıkları bu ekmekler Bursa'da satılıyor. Paraları ise cami yapımına veriliyor. Ne kadar çok ekmek siparişi alırsak camiyi o kadar kısa sürede bitiririz, şu an haftada iki gün ekmek yapıp satıyoruz. Özel sipariş olursa yapıp teslim ediyoruz. Haftada 2 bin liralık ekmek satmaktayız. Ekmeklerin tanesi 10 liradan satılıyor. Camimiz için yardım etmek isteyen hayırseverlerin yardımı bekliyoruz" şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

16 Yorum Var
 • adem 8 ay önce Şikayet Et
  Çalışkan ve akıllı bayanlarmış. Tebrik ediyorum.Amaç iyi niyet halis.İnşallah başarabilirler.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Hamit 8 ay önce Şikayet Et
  Bu kadınlardan Allah razı olsun. İyi bir hayır yapıyorlar. Ne yazık ki camiler yapıldığı gibi kalıyor. İmamlar tek başına namaz kılıyor. Tabi bu da imamların eksikliği gibi gözüküyor.
  Cevapla
 • Selam 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim sizlerden razı olsun. Ülkemin her köşesinde sizler gibi örnek, hayırsever ve fedakar kardeşlerimizin sayılarını arttırsın inşallah. Tebrikler.
  Cevapla
 • Sivaslı 8 ay önce Şikayet Et
  Bir hesap numarası verselermiş vatandaşta yardımcı olurdu.
  Cevapla
 • aksapvc. 8 ay önce Şikayet Et
  köymutarının veya yetkili nin adres ve tlfon numarasını rica ediyorum
  Cevapla
 • serkan 6 ay önce Şikayet Et
  bulduysanız bana da iletebilirmisiniz
  İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.