Bursa

Tren geçiyor ama kimse bilmiyor!

08:49 31 Ocak 2020 6 Yorum Var
Tren geçiyor ama kimse bilmiyor!

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinden 85 yıldır tren geçiyor, ama bunu şehirde yaşayan çoğu kimse bilmiyor.

Şehir merkezine 105 kilometre mesafede olan Büyükorhan ilçesindeki Piribeyler tren istasyonu Bursa'nın tek tren istasyonu. Şehirde yaşayan çoğu kimse Bursa'dan tren geçtiğini bilmezken, Bursa-Balıkesir sınırında bulunan istasyon Büyükorhan sakinleri tarafından kullanılıyor.

Bursa'nın tek tren istasyonu

Civar köylüler ve ilçe sakinleri trene binerek bağlı oldukları Bursa yerine Kütahya, Balıkesir, Eskişehir, Ankara ve İzmir'e gidiyor. 1935 yılından itibaren hizmet veren tren bölgede yaşayan vatandaşlar için büyük nimet olarak görülüyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar her yere trenle gidiyor.

Bursa'nın 23 kilometrelik toprağından tren geçiyor

Piribeyler köyünde yaşayan Osman Kahraman, "Köyümüzde bulunan tren istasyonu Bursa'nın tek tren istasyonu olma özelliğini taşıyor. Bursa'dan tren geçtiğini çoğu kimse bilmez, lakin Bursa'nın 23 kilometrelik toprağından tren geçiyor. Burası Bursa-Balıkesir sınırında, biz her yere bu trenle gidiyoruz. Buradan geçen tren İzmir, Ankara, Balıkesir, Kütahya vilayetlerine gidiyor. Bursa'dan tren geçiyor mu diye merak edenler varsa, evet geçiyor" dedi.

İzmir, Ankara, Balıkesir, Kütahya vilayetlerine gidiyor

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, "Bursa'nın tek tren istasyonunun Büyükorhan sınırları içerisinde olduğunu çoğu kimse bilmez. Piribeyler'de bulunmakta. Buradan İzmir, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Ankara'ya tren tren hattı geçmektedir. Bu trenle yük ve yolcu nakli yapılıyor. Buradan günde 6 sefer yapılıyor. Biz bu tren istasyonunu Bursa'nın kara yolu taşımacılığıyla buluşturmak istiyoruz. Biz Ulaştırma Bakanımızla bir görüşme yaptık. İstasyonla ilçemiz arası 34 kilometre, bu mesafeyi kara yolları ağ sınırına aldıracağız. Yolun yenilenmesiyle birlikte Bursa-Orhaneli ve Büyükorhan'a yeni bir yol çalışması var. Bu yolla ilçemizden tren istasyonuna giden yolun aynı zamanda bitmesiyle birlikte tren taşımacılığından faydalanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Bursa merkeze çok uzak, nasıl gitsin kullansın Bursalı vatandaşlar. şehrin merkezinden geçmesi lazım ki bir işe yarasın.
  Cevapla
 • yok artık 5 ay önce Şikayet Et
  peki bunun Bursa merkeze yada Orhangazi'ye katkısı ne? bir ilçe düşünün Büyükşehir Belediyesi Sınırları içinde olsun ama belediye otobüsü halk ekmek gibi vs hizmetlerden yararlanmasın Neresi Burası bilen var mı ben yazayım ORHANGAZİ
  Cevapla
 • kaan kaan 5 ay önce Şikayet Et
  aydaaa ya ben 50 yıldır bursaa yasıyorum 5 yıl b orhana srvıs yaptım suraya bakarmısınız adam bır hos oluyor
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir ilçe olduğunu öğrendim istanbullu olarak :)
  Cevapla
 • blob 5 ay önce Şikayet Et
  hmmmmm.... ;)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.