Bursa

Bu koyunu almak isteyenlere 5 ay sonraya gün veriyor

16:03 22 Mayıs 2020 8 Yorum Var
Bu koyunu almak isteyenlere 5 ay sonraya gün veriyor

Avrupa'nın en kaliteli koyun ırkını ithal eden Bursalı girişimci, almak isteyenlere 5 ay sonraya gün veriyor.Tekstil işinden iflas ettikten ettikten sonra koyun üretmeye karar veren Mustafa Aydın, dünyadaki en verimli koyun ırklarını araştırmaya başladı. Aydın, yaptığı uzun araştırmalar sonucu 100 günde kesime uygun hale gelen, tek seferde üçüz yavrulama özelliği bulunan ve 8 ay süt sağımı yapılan Zwartbles koyununu Türkiye'ye getirdi. Getirdiği 100 koyunun 2 yılda 700 adet yavrulama özelliği bulununca küçükbaşta hızlı çoğalma ve kısa sürede erişkinlik isteyen üreticiler bu koyunlara büyük rağbet göstermeye başladı. Hal böyle olunca kuzularını almak isteyenlere ise Aydın, 5 ay sonraya gün vermek durumunda kalıyor. Kısa sürede zengin olmak isteyenler randevu alıp sıraya giriyor.

Kaliteli koyun ırklarını Türkiye'ye kazandırdığını ifade eden Mustafa Aydın, "Zwartbles koyunu verimliliğiyle göz kamaştırıyor. Bu koyun et ve süt olarak çok verimli ayrıca çok sayıda doğurma özelliği var tek seferde üçüz doğum yapabiliyor. Bu koyunlar 8 ayda bir üçüz yavruluyor. Bu da alan kişinin çok büyük kazanç elde etmesini sağlıyor. Bu koyunların yavruları 100 günde 45 kilo ağırlığa ulaşıyor. Gelişimi çabuk olduğu için sahip olan kişiyi kısa sürede zengin ediyor. Ayrıca süt verimi de çok yüksek 8 ay boyunca süt sağımı yapılabiliyor. 100 koyun 2 yıl sonunda 700 adet yavru doğumu yapıyor. Bu da üreticilerin bu koyuna olan ilgisini çekiyor. Talep o kadar çok ki 5 ay sonraya kuzu siparişi veriyoruz" dedi.

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • Ülkü. Türe 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah. Cok. Cogalır. Ülkemizde. Hayırlı. Verimler
  Cevapla
 • Ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah hayvanlar çok güzel
  Cevapla
 • serhat 1 ay önce Şikayet Et
  Genetiği ile oynanmış hayvanlar kim bilir hangi hayvandan aldılar genini domuz olmasın sakın avrupalı nasıl olsa domuz yiyor size de yedirecekler ben koyun etini yemem.
  Cevapla
 • Meryem 1 ay önce Şikayet Et
  Artık hiç yünden bir şey bulamıyoruz. Sağlıksız kalitesiz petrol ürünleri kullanıyoruz. Biraz da yünlerini değerlendirsek keşke
  Cevapla
 • Şahit 1 ay önce Şikayet Et
  Bizimde romanow var gerçekten verimli her gebelik 3 üz. Bu ırkla benzer özellik taşıyor. Vatana millete hayırlı olsun. Yeter ki bak hepsi iyi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Bursa Avrupa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.