Bursa

'Altın Bulduk' mesajıyla dolandırıcılık!

09:41 31 Ocak 2021 1 Yorum Var
'Altın Bulduk' mesajıyla dolandırıcılık!

Bursa'nın İznik ilçesinde iş yeri bulunan Emin Çil'i (49) telefonuna gönderdikleri mesajla buldukları altın paraları 20 bin lira karşılığında kendisine verecekleri iddiasıyla dolandırmak istediler. Telefonuna atılan mesajla dolandırılmak istenen Çil, polise şikayette bulundu.

İznik ilçesinde çinicilik işiyle uğraşan Emin Çil'in (49) cep telefonuna, bilmediği bir numaradan "Süleyman abi, ben Hasan. Şu an teyzemlerin köyündeyim. Teyze ağzından bir şey kaçırdı. Zeytinliğin içinde eski bir çeşme varmış, bunu yıkmışlar. Temelinden eski deriye sarılı çömleğin içinde 1 TL ebadında Arapça yazılı altın paralar çıkarmışlar. Bunu el altından çıkarma imkanımız varsa ara" diye yazılı bir mesaj geldi. Bu durumdan şüphelenen Çil, konuyu kendi imkanlarıyla araştırmaya başladı.

"20 BİN TL AYARLA, MANİSA'YA GEL KONUŞALIM"

Kendisine mesaj atılan numarayı arayan Çil, telefon görüşmesinde  şüpheliyi tanıyormuş gibi davrandı, konuyu anlatmasını istedi. Şüpheliden  'Telefonda konuşulmaz' yanıtını alan Çil, paranın hesapta  hazır olduğunu söyledi. Şüpheli Çil' e kendisini Manisa' da yaşadığını bu konuların telefonda konuşulacak konular olmadığını  belirterek," Paraların üzerinde Arapça yazılar var. Abdulhamit dönemine aitmiş galiba. 1533 tane altın sikke var. Şu an teyzemin fazla beklentisi yok, onu sen gelince konuşacağız. Ben sana 'alıcı' diye hitap edeceğim. O'na kendi imkanımızca bir şeyler verelim." dedi. Altın paraları ortaklaşa alacaklarını belirten şüpheli kendisinde 20 bin lira olduğunu, Çil'den de 20 bin lira ayarlamasını istedi

ÇİL'İN İŞİNİ BİLEMEYİNCE GERÇEK ANLAŞILDI 

Çinicilik işiyle uğraşan Çil'in, telefondaki dolandırıcılık şüphelisine karton toplayarak geçimini sağladığını belirtmesinin ardından, şüpheli, "Biliyorum biliyorum ben seni. Sen beni tanımadın mı? Hasan ben. Pazarlama işindeydim, bal, pekmez, zeytinyağı satıyordum. Nakliyatçı olan. Tanıdın mı şimdi beni, ben Hasan Y. (Yıldız)." dedi. Böylelikle telefondaki dolandırıcılık şüphelisinin kendisini tanımadığını anlayan Emin Çil, "Siz bu şekilde insanların duygularını nasıl sömürüyorsunuz? Hiç mi vicdan azabı yok sizde? Yazıklar olsun, sizi Allah'a havale ediyorum. Bunların hepsi yalan dolan." diye tepki gösterdi. Telefon görüşmesini kaydeden Çil, polise giderek şikayette bulundu.

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • 1071 2 ay önce Şikayet Et
    Allah'in laneti ve gazabi bu tur dolandiricilarin uzerine olsun.Amin.Bunlar insanlarin canini cok yakmislar.Allah onlara gazap eylesin.!!Cevrenizdeki insanlari uyarin.Boyle dolandiricilar çok fazla var.Allah onlara gazap eylesin.Insanlarin ah'ini aliyorlar.
    Cevapla İlk beğenen sen ol
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.