Bursa

Pes dedirten olay: 2 bin yıllık mezarı asitle eritmeye çalıştılar

15:01 19 Şubat 2024 2 Yorum Var
Pes dedirten olay: 2 bin yıllık mezarı asitle eritmeye çalıştılar

İznik’e dadanan defineciler Roma döneminin önemli eserleri arasında gösterilen tarihi kaya mezarı asitle eritmeye çalıştı.

Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Çamdibi Mahallesi'nde bulunan Roma dönemine ait kaya mezara gece 02.00 sıralarında defineciler yanında bulundurdukları asit ile tarihi eserin üzerine kaçak kazı yapmaya çalıştı. İznik İlçe Jandarma komutanlığı ekipleri definecileri suçüstü yakaladı. Mahkemeye çıkarılan 3 kişi tutuklandı.

Mezarın son halini gören vatandaşlar adeta isyan etti. 1.Derece Sit Alanı ilan edilen kaya mezarı neredeyse yok olma eşiğine geldiği görüldü. Definecilerin kimyasal asit ile mezarın bir çok yerine delik açtığı da kameraya yansıdı.

Çamdibi Mahalle Muhtarı Halil Küçüker, “Mahallemizin ve İznik’in en önemli eserlerinden olan tarihi kaya mezarımız hedef haline gelmiştir. Daha önceden de dinamitle patlatmaya çalıştılar. Eserimiz acilen koruma altına alınmalıdır” dedi.

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
    şu definecilerin tarihe yaptığı zararı doğa 10bin yılda yapamaz. Her suç da olduğu gibi bunda da cezalar çok komik. Yağmalayın tarihi der gibi ceza var. Hapishane şartlarının kötüleştirilmesi, cezalarında artırılması lazımki caydırıcılığı olsun
    Cevapla İlk beğenen sen ol
  • burak abi 4 ay önce Şikayet Et
    cezaların hiç bir caydırıcılığı yok, suç işleyen neden işlemesin ki?
    Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.