Çanakkale

Tarihi yarımadada "20 milyon turist" hedefi

11:15 14 Mart 2017
Tarihi yarımadada "20 milyon turist" hedefi

BURAK AKAY - Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, her yıl 4 milyon civarında kişinin ziyaret ettiği, 102 yıl önce eşsiz zaferin kazanıldığı tarihi yarımadada hedeflerinin 20 milyon turist olduğunu söyledi.

Kaşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce "milli park" konumunda olan bölgenin bu statüsünün kaldırılıp Tarihi Alan Başkanlığı yapılmasının ardından Gelibolu Yarımadası'nın dünyada tanınırlığının artırılması için bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Çalışmalar kapsamında, bölgeye gelen ziyaretçilerin büyük zaferi daha iyi algılayabilmelerini sağlamak amacıyla bazı düzenlemelere gidildiğini ifade eden Kaşdemir, dünya genelinde bölgeye ilgiyi artırmayı hedeflediklerini aktardı.

"Çanakkale geçilmez" destanının yazıldığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na her yıl ortalama 4 milyon ziyaretçi geldiğini aktaran Kaşdemir, şöyle konuştu:

"Burayı gezip görmeyen hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmasın istiyoruz. Yakın gönül coğrafyamızdan Balkanlardan, Orta Doğu'dan o dönemlerde buraya evlatlarını yollamış, şehit vermiş, gazi olmuş kardeşlerimiz var. O coğrafyalardan da onların torunlarını buraya getirip ziyaret etmelerini sağlayıp burada ağırlamak istiyoruz. 102 yıl önce eşsiz zafer buralarda kazanıldı. Bu topraklar, yakın coğrafyamızdaki birçok şehirden gelen evlatlarını barındırıyor. O evlatlar, ebedi istirahatgahlarında bu topraklarda bulunuyorlar. Biz yakınlarını da buraya bekliyoruz. Yakın coğrafyamızdan gelecek konuklarımız ile birlikte önümüzdeki süreçte hedefimiz 20 milyon ziyaretçi."

Kaşdemir, Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yapılan çalışmalarda hiçbir zaman yalnız kalmadıklarını söyledi.

- "Burayı dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirmek istiyoruz"

Başta Türk milletinin sonrasında da hükümetin buraya hep destek verdiğini vurgulayan Kaşdemir, şöyle devam etti:

"Burayı dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirmek istiyoruz. 18 Mart'ta ve sonrasında buraya herkesi davet ediyoruz, bekliyoruz. Gerçekten eşine dostuna, çoluğuna çocuğuna burayı göstermek çok önemli ve kıymetli. Bu tarihi alanın görülmemesinin de büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bu anlayışla bütün vatandaşlarımızı, Türk milletimizi Gelibolu Tarihi Alanı'nı ziyaret etmeye bekliyoruz."

Kaşdemir, Balkan coğrafyasından gençleri ve çocukları ağırlamayı istediklerini vurgulayarak, "Ortak geçmişimizi ve tarihimizi yeniden canlandırmak ve yeniden onların bu ortak tarihimizi düşünmelerini istiyoruz. Dolayısıyla da bu konuyla alakalı hem Kültür ve Turizm Bakanlığımız hem de bizim Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak çalışmalarımız olacak." dedi.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.