Çanakkale

Çanakkale Savaşları'nın "Tıbbiyeli şehitleri" anıldı

03:21 19 Mayıs 2017
Çanakkale Savaşları'nın "Tıbbiyeli şehitleri" anıldı

Çanakkale Savaşları'nda şehit olan kahraman Tıbbiye öğrencileri için Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nda anma etkinliği yapıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) tarafından düzenlenen "Tıbbiyeden Şehadet" adlı program kapsamında Eceabat Belediyesi Sosyal Tesisleri'nin bahçesinde kurulan çadırda Çanakkale Savaşları'ndan kesitler sunuldu.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 102 yıl önce bu topraklarda verilen taarruz emriyle gözlerini kırpmadan düşmanın üzerine yürüyen 10 bin vatan evladının birkaç saat içinde şehadet şerbeti içtiğini söyledi.

Çanakkale Savaşları'nda bu kadar kısa sürede bu denli çok sayıda şehidin verildiği başka bir trajedinin yaşanmadığını dile getiren Memiş, şöyle konuştu:

"On bin şehit içinde yüzlerce Tıbbiyeli öğrenci de bulunuyordu. Sizler bu gece ömrünün baharında şehadete koşan Tıbbiyeli gençlerin manevi torunları olarak Gelibolu Yarımadası'nın Kırmızı Sırt mevkisinde şanlı zafer için ne bedeller ödendiğine şahit oluyorsunuz. Unutmamalıyız ki sadece milli tarihimizin değil insanlık tarihinin en muhteşem destanını yazan şanlı ecdadımızın kendinden sonra gelen nesillerine bıraktığı en büyük miras, hürriyet ve bağımsızlık şuuru olmuştur. Çanakkale ve arkasından gelen şanlı Kurtuluş Savaşımızda ay yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanması uğruna yüz binlerce güneş battı. Bu vatan için milyonlarca güneş batsa da değer diyoruz çünkü toprağı toprak yapan üstündeki kandır. Eğer toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Bunu çok iyi biliyoruz."

Rengarenk ışıklar taşıyan katılımcılar daha sonra tekbir getirerek 57. Alay Şehitliği'ne yürüdü.

Program, şehitlikte dua edilmesi ve Abdülkadir Katra Sanat Tiyatrosu oyuncularının gösterisiyle tamamlandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.