Çanakkale

Eski Türk geleneklerini yaşatmak istediler, düğün salonuna atla geldiler

10:55 22 Haziran 2022 8 Yorum Var
Eski Türk geleneklerini yaşatmak istediler, düğün salonuna atla geldiler

Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünya evine giren ve eski Türk geleneklerini yaşatmak isteyen Barış ve Beyza Engin çifti düğün salonuna kemankeşler eşliğinde ve at sırtında mahalleleri dolaşarak geldi.

Çan İlçesinde Geleneksel Türk Okçuluğu Başkanı ve eğitmenliğini yapan Barış ve Beyza Engin çifti ilçede unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatarak düğün salonuna kemankeşler eşliğinde ve at sırtında mahalleleri dolaşarak geldi.  

HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Hayallerindeki düğünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren damat Engin, "Hep böyle bir düğünüm olsun" diye hayal ettim. Düğün toyumuza atlarla geldik. Atların Türk dünyasında çok büyük yeri vardır, özellikle sultanlar siyasi anlaşmalarında ve düğün toylarına atlar ile birlikte gelirlermiş. Bu törenlerde çeşitli ağıtlar veya sözler söylenirmiş. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı devletinde kalan kaynaklarda bunların örneklerini görüyoruz. Bizlerde düğün toyumuzda bu geleneği gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

At üzerinde gelinin ve damadın dolaştığını gören Çanlılar ilk önce filim çekimi yapıldığını zannedip cep telefonları ile fotoğraf ve görüntü çekerek nostaljik anları ölümsüzleştirdi.

 

 

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • İrsat 5 ay önce Şikayet Et
  Güzel düşünülmüş bi şey. Gelin hanim kıyafet olarak ta farklı bi şey tercih etse idi daha nostaljik olurdu sanki
  Cevapla
 • İşte öyle 5 ay önce Şikayet Et
  Kılık, kıyafet ve şovla olmuyor o işler. Asıl önemli olan bu millet bu devlet için ne yaptığımız... Niyet iyi olabilir lakin batmaya giden yollarda da iyi niyet taşları örülüdür. Çok çalışıp ileri hep daha ileri gitmek için çabalamalıyız... Maddiyat için kendini satacak noktaya gelmiş bu kadar ahmağın olduğu bir ülkede istersen deve ile gez... Boşuna...
  Cevapla
 • Cahit 5 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ederim. Atalarımızın geleneklerini bir nebze olsun yaşatmak çok güzel. İnşaAllah bu haberler çoğalır...
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Çok hoş. Tebrikler.
  Cevapla
 • gerçek 5 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah damat ve gelininde amelleride güzel olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.