Çankırı

Ev hanımıydı destekle çiftlik kurdu

12:53 19 Kasım 2015
Ev hanımıydı destekle çiftlik kurdu

ÖZGÜR ALANTOR - Kadın girişimci Meral Kubuş, ev hanımıyken, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile büyükbaş hayvan çiftliği kurdu.

Kadın girişimci Kubuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesiyle Ankara'da yaşarken hayalini gerçekleştirmek için eşinin memleketi Çankırı'nın Ilgaz ilçesine taşınmaya karar verdiklerini söyledi.

Hazırladığı proje ile büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için TKDK'ya müracaat ettiğini belirten Kubuş, başvurusunun kabul edilmesinin ardından hızlı şekilde çiftliğin inşaat çalışmalarına başladıklarını ve tarım ekipmanlarının alımını yaptıklarını anlattı.

Kubuş, çiftliğin tamamlanmasıyla Almanya'dan 50 gebe düve getirdiklerini ifade ederek, "Tesis 2 milyon 78 bin liraya mal oldu. Bunun 1 milyon 350 bin lirası TKDK tarafından hibe olarak karşılandı. Almanya'dan getirdiğimiz gebe düvelerden şimdi 9 buzağı var. Keyifli, güzel, aynı zamanda enerji verici bir ortamdayız" dedi.

Bu işe ev hanımıyken girdiğine dikkati çeken Kubuş, "Herkes hayalini gerçekleştirebilir. Ben ev hanımıydım, şimdi bir işletmem, bir sürü buzağım var. Eğer bir insan bir işi yapmak istiyorsa ve o işte gayret edip, çaba sarf ediyorsa başarılı olabiliyor. Burası küçük bir aile işletmesi. Eşim yanımda olmasaydı belki de böyle bir işletmeye sahip olamazdım" diye konuştu.

 Tüm kadınların desteklerden yararlanabileceğinin altını çizen Kubuş, şunları kaydetti:

"Kadınlar hiçbir şeyden çekinmesin. TKDK'nın kadın girişimcilere verdiği hibe, diğerlerine göre daha fazla. Başvursunlar, projelerinin arkasından sonuna kadar gitsinler, ısrarcı olsunlar. Gerçekten sonucu çok güzel, çok keyifli oluyor. Şimdi çiftliğimizde 3 kişi çalışıyoruz. Çiftliğimiz büyüdükçe, hayvanların sayısı arttıkça daha fazla insana iş imkanı sağlanabilir. Hem kendimiz iş sahibi olduk hem de çevremizde yaşayanları iş sahibi ettik."

Kubuş, hayvanları çok sevdiğini ve bu işten büyük keyif aldığını vurgulayarak, hayvanların yemlemeleri ve sulamalarıyla birebir ilgilendiğini, doğumlarına veterinerle beraber kendisinin de girdiğini dile getirdi.

- "Çiftlikte kendi sebzelerimizi üretmeye çalışıyoruz"

Kadın girişimci Meral Kubuş'un eşi Muzaffer Kubuş da eşiyle Ilgaz'da yaşamaktan mutluluk duyduğunu anlattı.

Şehrin stresinden kurtulup Ilgaz'a yerleştikten sonra günlerinin çiftlikte geçtiğine değinen Kubuş, "Çiftlikte kendi sebzelerimizi de üretmeye çalışıyoruz. Hayvanlarımızın yemlerini iyi tarım uygulamasıyla kendimiz yetiştiriyoruz. Mümkün olduğunca doğal yaşamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

- Kadınlara pozitif ayrımcılık

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Ahmet Poyraz ise kendilerine başvurarak hayalini gerçekleştiren ilk kadın girişimcinin Ilgaz'da büyükbaş hayvan çiftliği kuran Meral Kubuş olduğunu söyledi. 

Geride bıraktıkları 2 yıl içerisinde sözleşme imzaladıkları 307 projenin toplam yatırım bedelinin 132 milyon lira olduğunu bildiren Poyraz, "Projelerin toplam hibe bedeli 75 milyon lira. Bunun 41 milyon lirasını ödedik, kalan tutar ise yatırımlar tamamlandıkça ödeniyor" dedi.

Poyraz, bu kapsamda kadın ve genç girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulandığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"TKDK'nın girişimcileri değerlendirme aşamasında kadın girişimcilerin kendi işlerini kurmaları, istihdam yaratmaları ve kendi işlerinin patronları olmasına artı puan veriliyor. Çankırı'da 2013 yılından bu yana TKDK'nın destek verdiği 307 projeden 30'unda kadınların imzası var. Bunların hibe tutarı 20 milyon lira civarında."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.