Çankırı

Çankırı'da "uçak kütüphane" açıldı

15:58 24 Eylül 2016
Çankırı'da "uçak kütüphane" açıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Ülkemizde okumayı artırmanın yanında tefekkür eden, düşünen, akleden çocuklar olmasının önemini 15 Temmuz'da gördük. Biz aklımızı ihale edemeyiz." dedi.

Çankırı Belediyesi tarafından çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla uçuş ömrünü tamamlamış Airbus A 300 tipi uçak, kütüphaneye dönüştürüldü. Recep Tayyip Erdoğan Parkı'nın üst tarafına yerleştirilen "uçak kütüphane"nin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Kaya, törende yaptığı konuşmada, muhteşem bir eserin açılışında yer almaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Her kesimden 15 Temmuz'da ülkesi için canını verenler bulunduğunu vurgulayan Kaya, "Biz 15 Temmuz'da bir şey daha öğrendik. Bu ülke için çocuklarımız, yaşlılarımız ve kadınlarımız hayatlarını verdi." ifadesini kullandı.

Kaya, Çankırı'ya dev bir uçağın indiğini belirterek, eğitim öğretim yılının başında güzel bir eser açmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı'nın bu çalışmayla Çankırılı gençlerin "uçak hızıyla" hayata hazırlanmaları için proje yaptığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Çocuklar uçak kütüphanede tefekkür etmeyi öğrenecek. Burada kitap okumaya çıkarken önce tefekkür etmeyi ve kainatı okumayı gerçekleştirecekler. Ülkemizde okumayı artırmanın yanında tefekkür eden, düşünen, akleden çocuklar olmasının önemini 15 Temmuz'da gördük. Biz aklımızı ihale edemeyiz. Allah bize Kur'an-ı Kerim'de 'hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz?' diyor. Bizim akletmemiz gerekiyor."

- Yeni proje denizaltı kütüphanesi

Belediye Başkanı İrfan Dinç de çocuk projelerine çok önem verdiklerine dikkati çekti.

Belediyenin projelerinin dünyaya örnek olduğunu belirten Dinç, "Çankırı Belediyesinin çocuk projeleri hem Türkiye'ye hem dünyaya model olacak projelerdir. Çocuklarımızla ilgili temalı kütüphaneler yapıyoruz. Üç kütüphane düşündük. Tren kütüphanemiz açıldı. Uçak kütüphanemiz bugün açılıyor. Gemi kütüphanemiz için çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.

İyi yetişmiş insana ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Dinç, "Yavrularımızın donanımlı yetişmesi gerekiyor. Ben yavrularımızla buluşmamızda bunu her fırsatta söylüyorum. Bize ülkemizi 2023, 2051, 2071 hedeflerine ulaştıracak gençler lazım." dedi.

Dinç, yeni bir kütüphane projelerinin daha bulunduğunu belirterek, "Yeni kütüphanemiz de denizaltı kütüphanesi. Çankırı'ya denizaltı kütüphanesini getireceğiz. Çocuklarımız gölün altına yerleştirdiğimiz denizaltıda kütüphane ile kitapla buluşacak." ifadesini kullandı.

AK Parti Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun da katıldığı törende açılışın ardından uçak kütüphane gezildi.

Erol Kaya, çocuklarla uçağın kokpitine oturup bir süre sohbet etti.YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.