Çankırı

Osman amca yıllardır satmak yerine ikram ediyor

14:51 25 Temmuz 2021 18 Yorum Var
Osman amca yıllardır satmak yerine ikram ediyor

Çankırı’da yaşayan 90 yaşındaki Osman Erol, bağında yetiştirdiği üzümleri yıllardır ihtiyacı kadar olanı alıp gerisini köylülere ikram ediyor.

Çocukluğundan beri tarımla uğraşan Erol, yaklaşık 30 sene önce Hallaçlı köyü Seki mevkisinde köylünün örnek alması için 12 dönüm alanda üzüm bağı oluşturmaya karar verdi. Yıllarca arazisinin bakımını yapan Erol, yılda 8-10 ton ürün veren bağdaki üzümlerden ihtiyacı kadarını toplayıp kalanını, alanların kendisine dua etmesi için bağda bırakıyor. Erol, bağından üzüm yiyen herkese hakkını helal ettiğini söyledi. Bağına gelenlerin istedikleri kadar yiyebileceklerini belirten Erol, "Çok fazla yolup götürmesinler, başkaları da yesin. Herkes alsın yani. Ben bunları satmayı düşünmüyorum. İnsanların bunları yemesi, benim ahiretim için daha iyi. Çıkan üzümlerin birazını ben alıyorum, kalanları toplamıyorum, gelen yiyor, isteyen alıyor." dedi.

“TEŞEKKÜR EDİP, DUA EDİYORLAR”

Bağdan üzüm yiyenlerin kendisine teşekkür ettiğini, dua ettiğini vurgulayan Erol, "Çocukluğumdan beri tarımla, hayvancılıkla uğraşıyorum. İnsanları alıştırmak, bağ alışkanlığı olsun diye burayı diktim. Güzelce bakımını yapıyorum. Tek başıma bağın altından girip üstünden çıkıyorum. Budamasını yapıyorum, aşısını yapıyorum. Kış vaktine kadar üzüm kalıyor burada." ifadelerini kullandı.

“YILLARDIR ELİNDEN KÜREK DÜŞMÜYOR”

Köy muhtarı Metin Çalış da böyle güzel bir bağı köylerine kazandırdığı için Erol'a teşekkür etti.

Erol'un bağdaki üzümlerini hayra sunduğunu, bölgeye gelen vatandaşların istifade ettiğini dile getiren Çalış, "Burası kırsal bir bölge. Vatandaş gelip geçtikçe buradan üzüm yiyebiliyor. Uzun yıllardır elinden kürek düşmüyor." diye konuştu. Ankara'da yaşayıp memleketi Hallaçlı'ya gelen Orçun Çalış da köyünü ziyaret ettiğinde Erol'un diktiği üzüm bağlarına da uğradığını, arkadaşlarıyla vakit geçirip üzümlerden yediklerini kaydetti.

YORUMLAR

18 Yorum Var
 • Abdurrahman Karakaş 2 ay önce Şikayet Et
  Osman Amcacığım, Allah cc senden razı olsun ve bu hayrının, bu güzel ve ulvi davranışının karşılığını ahirette karşına çıkartsın. Seni, sevgili peygamber efendimize komşu etsin inşaALLAH.
  Cevapla
 • Gürol 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim hayrını ahirette karşına çıkarsın amcam. Ellerinden öperim.
  Cevapla
 • Tuğrul 2 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel bir davranış.
  Cevapla
 • Kafkasyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Mevlam bu gibi insanların sayılarını arttırsın.
  Cevapla
 • Nefer 2 ay önce Şikayet Et
  Hacı amcanın bağında kalan üzümleri bir vakıf marifeti ile değerlendirme imkanı olsa , talebe ,fakir ,fukara nasiplensin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.