Çorum

15 Temmuz şehitlerinin hatırası Çorum'daki müzede yaşatılacak

12:23 12 Temmuz 2018
15 Temmuz şehitlerinin hatırası Çorum'daki müzede yaşatılacak

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, kentte yapılan 15 Temmuz Şehitleri Müzesi ile darbe gecesi yaşanan ihanetin ve bu ihanet karşısında gösterilen kahramanlığın, genç nesillere bütün ayrıntılarıyla anlatılarak bu milli ruhun diri tutulacağını söyledi.

Gül, Belediye tarafından Kültür Park içerisinde yapımı tamamlanan ve hain darbe girişiminin 2. yılında hizmete açılacak 15 Temmuz Şehitleri Müzesinde incelemede bulundu.

Yapımına geçen yıl başlanan ve yaklaşık 3 milyon 500 bin liraya mal olan müzenin pazar günü açılacağını ifade eden Gül, bin 600 metrekare alan üzerine kurulu müzenin iki kattan oluştuğunu belirtti.

Müzenin ilk katında sürekli sergi salonu ile sinema salonunun bulunduğunu aktaran Gül, "Sergi salonumuzda, darbe gecesi yaşanan olayları en iyi şekilde anlatan fotoğrafları sergiliyoruz. Sinema salonumuzda ise, bu ihanet gecesine ait görüntülerden oluşan belgeselleri başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm ziyaretçilerimize izleterek, bu ihanetin en doğru şekilde anlaşılmasını sağlayacağız." dedi.

Gül, müzenin ikinci katında da hain darbe girişimine karşı verilen mücadelede canını feda eden Erol Olçok ve oğlunun da aralarında bulunduğu 12 Çorumlunun yanı sıra darbe girişiminin seyrini değiştiren Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in hatıralarının yaşatılacağı 13 odanın bulunduğunu belirtti.

Bu odalarda şehitlerin özel bir silikon malzemeden yapılmış heykellerinin yanı sıra kişisel eşyalarının da sergileneceğini ifade eden Gül, "Çorumlu 15 Temmuz şehitlerimiz Erol Olçok, Abdullah Tayyip Olçok, Ali Karslı, Akif Kapaklı, Ali Alıtkan, Mustafa Özgür Karasakal, Mehmet Kocakaya, Mehmet Avcu, Emin Güner, Osman Arslan, Mustafa Solak ve Yakup Kozan'ın ve artık tüm Türkiye'nin hemşehrisi olan Ömer Halisdemir'in balmumu heykelleri ve kişisel eşyalarıyla aziz hatıralarını ilelebet yaşatacağız." diye konuştu.

- "Burası sıradan bir müze değil"

"Bu müzeyi yapmaktaki amacımız, istiklalimize, istikbalimize ve geleceğimizle ilgili yapılan her türlü saldırıya karşı vatandaşlarımızı, gençlerimizi bilinçli kılmak." diyen Gül, şunları kaydetti:

"Şehrimizde okuyan öğrencilerimizi okullarından servis araçlarımızla alıp müzemize getireceğiz ve burada onlara önce belgesel izletip, o gece yaşananları bütün ayrıntısıyla aktaracağız. Ardından da darbe girişimine karşı canını ortaya koyarak milli bir duruş sergileyen kahraman şehitlerimizi anlatacağız. Bu sayede ülkemizde kirli emellere asla fırsat verilmediğini ve bundan sonra da verilmemesi gerektiğini göstereceğiz. Burası sıradan bir müze değil. Gençlerimize o gün neler yaşadığımızı, hangi tehlikeye maruz kaldığımızı hissettirmemiz gerekiyor. Şehitlerimizi, memleketimizin bu yiğit evlatlarını rahmetle, minnetle, hayırla yad ediyorum. Devletimiz, 15 Temmuz'da şehit olan kardeşlerimizin aziz hatırasına her zaman ve her yerde sahip çıkacaktır. Civar il ve ilçelerden de vatandaşlarımızı, müzemizi ziyaret etmeye ve şehitlerimize dua etmeye davet ediyorum."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.