Çorum

Çorum'da görüntülendi! Fare değil...

07:12 24 Ekim 2019 9 Yorum Var
Çorum'da görüntülendi! Fare değil...

Çorum’un Alaca ilçesinde ilk kez nesli tükenmekte olan “Arap tavşanı” görüldü.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğince nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan tavşan gibi kulakları, kanguru gibi arka ayakları, fare gibi gövdesi olan Arap tavşanı, koruma altına alındı.

Edinilen bilgilere göre, ilçeye bağlı Akçaköy köyünde ağaçlandırma sahasındaki çalışmaları inceleyen Barış İrdeli, bir hayvanın hareketsiz şekilde yattığını fark edince çalışmayı durdurdu. Hayvanın bir süre sonra tepki vermesi üzerine İrdeli önce şaşırdı. Sonra Arap tavşanını Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim etti.
Hayvanın sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Çorum Şube Müdürü Mustafa Gözler, Hitit Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkilileri ile temasa geçti. Her iki kurumun yaptığı incelemeler sonunda hayvanın nesli tükenmekte olan Arap tavşanı olduğu tespit edildi.

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Kadir Ulusoy, teslim alınan Arap tavşanı gerekli kontrollerin ardından doğaya tekrar bırakılacak.

Ağaçlandırma sahasında ölçüm yaptıkları sırada kovanın üzerinde değişik bir hayvan türü gördüğünü dile getiren Barış İrdeli, “Kovanın üzerinde hareketsiz bir şekilde yatıyordu. Ben hayvanın ölü olduğunu zannederken hareketler yaptığını fark ettim. Soğuktan uyuştuğunu fark ettim. Araca götürdüm. Hayvan araçta ısınmaya başladıkça hareketlenmeye başladı. Hayvanın ne olduğunu bilmediğim için orman mühendisi arkadaşımı arayarak bilgi verdim. Arkadaşımda Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile görüştükten sonra hayvanı götürerek teslim ettim” dedi.

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • mamur 7 ay önce Şikayet Et
  ege bölgesinde çok bunlardan nesli tükenmektemiymiş?
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • yozgatlı 7 ay önce Şikayet Et
  ben 20 öncede gördüm halande var
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • YOLCU 7 ay önce Şikayet Et
  bildiğin fare sadece kulağı farklı
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • ÖMER 44 7 ay önce Şikayet Et
  vanın çaldıran ilçesinde iran sınırında bu güzel hayvanlardan çok var oranın halkı kör fare diyor adına genelde gece çıkıyorlar arka ayakları uzun ön ayakları kısa kuyruk ucu püsküllü ve kulakları uzun oluyor yakından gördüm
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • konyalı 7 ay önce Şikayet Et
  tavşanin kuyrugu öylemi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.