Çorum

Halk arasında 'kabuğuna sığmayan lezzet' olarak bilinen cevizin hasadına başlandı

10:23 20 Eylül 2022 2 Yorum Var
Halk arasında 'kabuğuna sığmayan lezzet' olarak bilinen cevizin hasadına başlandı

Çorum'un Oğuzlar ilçesinde halk arasında 'kabuğuna sığmayan lezzet' olarak da bilinen meşhur 'Oğuzlar Cevizinin' hasadına başlandı.

İnce kabuğu, lezzeti ve verimliliğiyle ün yapan Çorum'un meşhur "Oğuzlar cevizi" hasat ediliyor. Yeni mahsulünün, kısa süre içinde tezgahlarda yerini alması bekleniyor.

Dalından indirilmeden alıcı bulan, yerel halk arasında “kabuğuna sığmayan lezzet” olarak nitelendirilen Oğuzlar cevizi, zahmetli bir sürecin ardından tüketiciye ulaşıyor. Dağlık bir yapıya sahip ilçede ceviz hasadı rakıma göre 30 güne kadar sürebiliyor. Uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, toplanarak el yordamıyla yeşil kabuğundan ayrılarak kurutmaya alınıyor. İlçe merkezindeki cadde ve sokaklarda kurutulan ceviz, daha sonra da paketlenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI REKOLTEYİ DÜŞÜRDÜ

Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Oğuz Hantal, ülke genelinde etkili olan soğuk hava dalgası ve dolu yağışı sebebiyle ceviz rekoltesinde düşüş yaşandığını söyledi. Yüksek kesimlerde bulunan köylerde dolu zararı ile karşılaştıklarını ifade eden Hantal, hava koşulları sebebiyle geçen yıllara göre rekoltede azalma olduğuna dikkat çekti. Verimin az olmasından dolayı kaliteli bir ürünün ortaya çıktığını anlatan Hatal, “Cevizlerin kalibresi biraz daha yüksek. İçi dolu. Dalında ceviz olduğunda ceviz kendisini besleyemiyor. Bu yıl ceviz içinin kalitesinin daha yüksek” dedi.

"CEVİZ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

Cevizi altına benzeten üretici İbrahim Akgül ise, “Ceviz altın çağını yaşıyor. Kabuklu ceviz 70 ila 75 TL, ceviz içi ise 150 ila 160 lira. Allah bize bu dağlık arazide ceviz verdi. Şükürler olsun. Kargı’nın kebabı, Osmancık’ın pirinci, İskilip’in kadayıfı, Oğuzlar’ın ise cevizi meşhur” diye konuştu.

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • Mustafa ALTIN 2 ay önce Şikayet Et
    Allah bol bereket nasip etsin
    Cevapla
  • iha 2 ay önce Şikayet Et
    Allah emeklerinizi zayi etmesin.
    Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.