Denizli

İş dünyasından Bild'e tepki

14:39 10 Mart 2017
İş dünyasından Bild'e tepki

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Alman Bild gazetesi tarafından yapılan habere ilişkin, "Almanya'da yaşanan karalama sürecini şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci için kullanılan ifadeler kabul edilebilir ya da mazur görülebilir değildir. İki ülke arasında gerginlik oluşturarak bağların zayıflamasını arzu eden odakların amaçlarına ulaşmasına Türkiye müsaade etmeyecektir." ifadesini kullandı.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı da olan Kocasert yaptığı yazılı açıklamada, Almanya ve Türkiye'nin sadece ticari bakımdan değil, birçok yönden birbiriyle ilişki içinde olan iki ülke konumunda bulunduğuna dikkati çekti.

Son günlerde Almanya'da Ekonomi Bakanı Zeybekci'yi hedef alan maksatlı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü bildiren Kocasert, şunları kaydetti:

"Demokrasinin en iyi modeli olarak bilinen Avrupa'nın en önde gelen ülkeleri arasındaki Almanya'da yaşanan karalama sürecini şiddetle kınıyoruz. Ülkede yayınlanan gazetelerden birinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci için kullanılan ifadeler kabul edilebilir ya da mazur görülebilir değildir. Bakanımıza karşı takınılan çirkin tavır elbette ki ülkemize yapılan saldırı anlamına gelmektedir. Sayın Bakanımız, üretimde, ihracatta, ekonomik büyümede sürekli ilerleyen bir Türkiye için var gücüyle çalışıyor. Attığımız her adımda kendisinin nasıl desteğini arkamızda hissediyorsak bizler de bakanımızın her daim yanında olacağız. İki ülke arasında gerginlik oluşturarak bağların zayıflamasını arzu eden odakların amaçlarına ulaşmasına Türkiye müsaade etmeyecektir."

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili ve Makine Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Sarı da söz konusu haberi kınadı.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.