Denizli

MAKSİAD'tan yerli makine önerisi

15:30 04 Nisan 2017
MAKSİAD'tan yerli makine önerisi

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, "Pijama üreten, gömlek pantolon üreten makineyi kendimiz yaparsak iş yapmış oluruz." dedi.

MAKSİAD yönetim kurulu üyeleri, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.

Sarı, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Denizli'de genel olarak teknik eleman eksikliği olduğunu, firmaların teknik eleman bulmada sıkıntı yaşadığını, dernek olarak İŞKUR ve Mesleki Eğitim Merkezi'yle ortaklaşa yürütecekleri "MAKSİAD İş Garantili Eğitim" Projesiyle bu soruna çözüm bulmak istediklerini ifade etti.

Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek makine fuarına Denizli'den 40 üye ve Pamukkale Üniversitesi'nde okuyan 2 makine mühendisi öğrenciyi götüreceklerini belirten Sarı, "Hedefimiz Denizli'deki makine üreticilerine her türlü destek olmak. 150 civarında makineci var bunların eleman ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştığımız gibi üyelerimizin dünyanın değişik yerlerinde yapılan fuarlara da katılımı için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Bugüne kadar Denizli'nin tek meselesinin tekstil olduğunu belirten Sarı, şunları söyledi:

"Bütün destekler tekstile yönelikti. Ama pijama üretmekle bu iş olmaz diyorum. Pijama üreten, gömlek pantolon üreten makineyi kendimiz yaparsak iş yapmış oluruz. Adam Almanya'dan düğmeye basıyor senin buradaki makineyi durduruyor. Dolayısıyla dışa bağımlılığımızı azaltmamız lazım. Bu da bizim sektörde makine üretmekle olur."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.