Denizli

Dar sokakların çöpçüsü Nazlı ile "Beyaz"ın dostluğu

11:44 05 Aralık 2017
Dar sokakların çöpçüsü Nazlı ile "Beyaz"ın dostluğu

SEBAHATDİN ZEYREK- Denizli'nin Babadağ ilçesinde, araç giremeyen dar ve merdivenli sokakların 23 yıldır çöpleri toplayan temizlik işçisi Adem Nazlı ile belediye kadrosunda yer alan "Beyaz" adlı katırın dostluğu ilgi çekiyor.

Babadağ ilçesinde Gündoğdu, Gazi ve Cumhuriyet mahallelerindeki çöp, sokağın dar olması nedeniyle kamyonetlerle toplanamadığı için yıllardır temizlik hizmetinde belediyeye ait katır kullanılıyor.

Belediyenin temizlik görevlisi Nazlı, mahallelerin çöpünü "Beyaz" ismini verdiği katırla topluyor.

Günlük bakımının ardından ahırından aldığı Beyaz'ı görev yerine götüren Nazlı, çalışmalara hemen başlıyor. Temizlik işçisi, sokak başlarına bırakılan çöpleri hayvanın üzerindeki sandıklara yüklüyor. İkilinin gelmesiyle dokuma sesinin işitildiği dar sokaklarda nal sesleri duyulmaya başlıyor.

Dar ve merdivenli sokaklardan günde toplanan 300 kilogram çöp daha sonra Nazlı ve Beyaz tarafından atık toplama merkezine götürülüyor.

Nazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin coğrafi yapısı nedeniyle dar ve merdivenli sokaklardaki çöplerin yıllardır katırla toplandığını söyledi.

- "Ceketimi ısırırsa hemen çekirdek ve fıstık istediğini anlarım"

Yaklaşık 23 yıldır belediyede çalıştığını anlatan Nazlı, şöyle konuştu:

"İşe başladığımda 2 eşeğim vardı. Yaklaşık 15 yıldır 'Beyaz' ile çöpleri topluyorum. Sabah kalktıktan sonra hemen 'Beyaz'ın barınağına gider ilk önce bakımını yapar yemini ve suyunu veririm. Sabah yollara düşeriz. Ben önde o arkada oynaya oynaya gideriz. Arkadaş gibi olduk. Benim cebimdeki fıstık ve çekirdeği arar. Ceketimi ısırırsa hemen çekirdek ve fıstık istediğini anlarım. Bana dünyaları verseler Beyaz'ı vermem. Sabahları yanına geldiğimde dertleşiriz. Cebimdeki çekirdek ve fıstığı da onun için taşıyorum."

Nazlı, katırın tedavi ve sağlık kontrollerinin veteriner hekim tarafından düzenli yapıldığını belirtti.

Yaptığı işle gurur duyduğunu dile getiren Nazlı, Beyaz'a "can yoldaşı" gibi çok alıştığını vurguladı.

Babadağ Belediye Başkanı Salim Demirezen de araç girmeyen dar sokaklardaki temizlik hizmetini katırla verdiklerini dile getirdi.

Yaklaşık 60 yıldır çöplerin bu şekilde toplandığını anlatan Demirezen, "Katır belediyeye ait. Temizlik personelimiz de katırımız da kadroludur. Personelimiz Nazlı da uzun zamandır bu dar sokaklarda çalışıyor. Kendisinden çok memnunuz. Katıra da 'Beyaz' adını vermiş." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.