Denizli

"Sanayici, futbolcu gibi teknik eleman transferi yapacak"

14:49 10 Ocak 2018
"Sanayici, futbolcu gibi teknik eleman transferi yapacak"

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, sanayicinin üç yıl sonra teknik eleman bulmakta sıkıntı yaşayacağını savunarak, "Eleman bulamayan sanayicimiz ilerleyen yıllarda futbolcu gibi teknik eleman transferi yapacak." dedi.

Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomisi tekstil, tarım ve turizm üzerine kurulu olan Denizli'nin girişimci ruhu ile yerli makine üretiminde de söz sahibi olmaya başladığını belirtti.

Devletin teşvik ve destekleriyle makine üretiminde önemli yol katettiklerini dile getiren Sarı, "Denizli'de 250'ye yakın makine üretimi yapan ve bu makineleri dünyanın farklı ülkelerine satan firmalarımız bulunuyor. Son yıllarda makine üretimi konusunda önemli adımların atıldığı Denizli, Ege'de İzmir'den sonra ikinci sırada yer alıyor. Ürettiğimiz farklı makinelerle ülkemizi makine ithalatından kurtararak, makine ihracatı yapan ülke haline getirmeye çalışıyoruz." dedi.

- Teknik eleman sıkıntısı

Sektörün en önemli sorunlarının başında teknik eleman sıkıntısının geldiğini ifade eden Sarı, şöyle konuştu:

"Şu anda teknik eleman konusunda sektörümüz önemli sıkıntılar yaşıyor. Personel bulamıyoruz ve bu durum firmalarımızın üretimini etkiliyor. Yaptığımız değerlendirmeye göre 3 yıl sonra teknik eleman bulmakta önemli sorunlar yaşayacağız. Eleman bulamayan sanayicimiz ilerleyen yıllarda futbolcu gibi teknik eleman transferi yapacak. Bu durum sanayicilerimiz arasında teknik eleman savaşlarına neden olacaktır. Teknik eleman konusunda acil çözüm bulmak gerekiyor."

Sorunun çözümü için ilçelerde meslek liselerinin açılması gerektiğini dile getiren Sarı, "Meslek liselerine odalar ve dernekler destek vermeli. Eğer meslek liselerini cazip hale getirirsek gençlerimiz de meslek liselerini tercih eder ve sanayimiz teknik personel konusunda sıkıntı çekmez." dedi.

Sarı, meslek liseleri konusunda her şeyi devletten beklemenin yanlış olduğunu, sanayicinin de elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, "Avrupa'da bu sistem uygulanıyor, firmaların destekleriyle birçok meslek lisesi, sanayi için eleman yetiştiriyor." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.