Denizli

"Mini Arkeoloji" eğitimi verildi

12:54 02 Kasım 2018
"Mini Arkeoloji" eğitimi verildi

Pamukkale'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 30. yıl dönümü dolayısıyla ilkokul öğrencilerinde arkeoloji sevgisi kazandırmak için "Mini Arkeoloji" eğitimi düzenlendi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 1988'de giren Pamukkale Hierapolis ören yerinin 30. yıl dönümde İtalya'nın Lecce kentindeki Salento Üniversitesinden Ord. Prof. Dr. Grazia Semeraro başkanlığındaki kazı heyetinin, Denizli Müze Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği çerçevesinde çocukların hedeflendiği "Mini Arkeoloji" eğitim programı başlatıldı.

Pamukkale'deki öğrencilerin kültürel mirasa sahip çıkmaları ve yaşadıkları bölgenin kültür mirası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında Pamukkale Mahallesi Şehit Mustafa Uygun İlkokulu 4. sınıf öğrencileri, öğretmenleri Nuriye Sözgen ve Nilgün Say ile müdür yardımcısı Esen Bacak eşliğinde Hierapolis ören yerini ve Hierapolis Müzesini ziyaret etti.

Kazı Başkan Yardımcısı Pamukkale Üniversitesinden Dr. İnci Türkoğlu ve Aydın Müzesinden bakanlık temsilcisi Birgül Çamoğlu Günaydın öncülüğünde düzenlenen etkinlikte öğrenciler, kendileri için özel hazırlanan kum havuzu içinde arkeolojik kazı yaptı, restorasyon çalışmasına katıldı ve arkeolojik kazı sonuçlarının sergilendiği müzeyi ziyaret etti. Arkeolojik kazı ve sonrasındaki aşamaları öğrenen öğrenciler, antik kentte devam eden kazı ve gün yüzüne çıkan eserler hakkında bilgilendirildi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Tarih
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.