Denizli

Hristiyan futbolcunun mezarını gören şaşıp kalıyor

14:13 09 Ocak 2019 1 Yorum Var
Hristiyan futbolcunun mezarını gören şaşıp kalıyor

Denizli’de geçtiğimiz aylarda çıktığı futbol müsabakasında hayatını kaybeden ve ailesinin isteği üzerine Denizli’de papaz eşliğinde Hristiyan geleneklerine göre gayri Müslim mezarlığına defin edilen Nijeryalı oyuncu Ekundayo’nun mezar taşına yani baş ucunda duran tahtaya “R. (ruhuna) Fatiha” yazıldığı ortaya çıktı.Sarayköyspor’un Nijeryalı oyuncusu Ekundayo Ebenezer Mawoyeka, geçtiğimiz Kasım ayında Yeşilköyspor ile oynanan Denizli Süper Amatör Lig'i müsabakasında sahada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Acı haberi İrlanda’da alan Ekundayo’nun babası Olatunde Mawoyeka, cenaze işlemleri için Denizli’ye geldi ve oğlunun buraya defnedilmesini istedi. Hıristiyan olan oyuncunun cenazesi ailenin isteği üzerine, Gümüşler Mezarlığı’nın gayrimüslimler bölümüne Nijerya Büyükelçiliğinin görevlendirdiği Papaz Samuel Opacho eşliğinde, Hıristiyan geleneklerine göre tabutla defin edildi. Törende defin işlemlerini, Denizli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü görevlileri gerçekleştirdi. Ancak görevliler bir skandala imza atarak Ekundayo’nın mezar taşına, “R.Fatiha” yazdılar. Görevlilerin neden böyle bir şey yaptıkları ise belirsizliğini koruyor. Müdürlük yetkilileri olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındılar. 

“Gayri Müslim’in mezar taşına Fatiha yazılmaz ruhuna da Fatiha okunmaz, işin doğasına aykırıdır” 

Konuyu gündeme getiren İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, gayri Müslim olan bir kişinin mezar taşına ‘ruhuna Fatiha yazılmasının yada ruhuna Fatiha’ okunmasının doğru olmadığını ifade etti. Aşık, “Mezar taşlarına Fatiha yazılması yada vefat eden kişinin ruhuna Fatiha okunması ancak Müslüman’a mahsustur. Yani ancak Müslüman olan bir kişinin mezarına Fatiha yazılabilir yada ruhuna Fatiha okunabilir bizim inancımız, dinimiz, kitabımız, eser ve kaynaklarımız buna bize böyle buyur etmektedir. Müslüman olmayan birisine gayri Müslim’e hangi dine mensup olursa olsun mezar taşına Fatiha yazılmaz, ruhuna da Fatiha okunmaz. Zaten işin doğasına aykırıdır. Müslüman olmayan birisinin mezar taşına Fatiha yazmak o insana hangi dine mensup olursa olsun fark etmez saygısızlıktır. Çünkü adam Müslüman değil, Müslüman olmayan bir kişinin mezar taşına Fatiha yazılmaz, o Müslüman’a ve İslam’a mahsus bir şeydir” diye konuştu. 

YORUMLAR

1 Yorum Var
 • muammer 1 yıl önce Şikayet Et
  Kutsalları bu kadar ayğa düşürmek doğru değildir.bu adam hayatında islamı,kur'anı,Hz.Muhammedi kabul etmiş mi?etmemiş.sağken bunları kendine okutur muydu?okutmazdı.çünkü kabul etmiyor.niye kendinizi yoruyorsunuz.72 sülalenize okuyun fatihayı hiç olmazsa biri faydalansın.mesela ben öldükten sonra bir hristiyanın bana dua etmesini istemem.çünkü tdavülden kaldırılmış.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • z.ç. 1 yıl önce Şikayet Et
  Sürçü lisan değil doğru diyor. Sen öldüğünde bir hristiyan gelip mezarına istavroz çıkartsa ne hissedersin... Şahsen ben derim ki benim mezarımın başında Allaha cc. şirk koşma.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • kerem - 1 yıl önce Şikayet Et
  Ölüye inmedi sizler okun -ki diriye inan kitaptan 1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. 3. O, rahmândır ve rahîmdir. 4. Ceza gününün mâlikidir. 5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. 6. Bize doğru yolu göster. 7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • tuşpalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Fatiha okumak niye yanlış olsun. Dua herkese edilir. Ben bisikleti icat edene her gün dua ediyorum. :)
  Cevapla
 • Bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Oğuz Gayrimüslüm olarak ölüp ölmediğini bilemeyiz. belki son nefesinde imana kavuşmuş ve bunu kendinden başka hiç bir insan bilmiyor olabilir.
  İlk beğenen sen ol
 • alper 1 yıl önce Şikayet Et
  hay ağzına sağlık
  İlk beğenen sen ol
 • Oguz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ölmemiş olsaydı imana gelsin diye dua edebilirdin. Gayrimsülim olarak öldüyse konu kapanmıştır o adam için. Dua edilmez. İslam fıkhında böyledir. Allah Kitabında hükmünü bildirmiş o hükme ters dua mı edilir.
 • msfr 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanın ruhuna fatiha okunur gayri müslümün ruhuna iman etmediği için okunmaz okunmasının bir faydası olmaz ilk önce iman dua farklıdır gayri müslüm birisine Allahım buna hidayet ver iman nasip eyle denir
 • faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  Salağın biri yazmıştır
  Cevapla
 • MUHAMMED 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulda soralım nıye yazdı acaba
  İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Hristiyan
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.