Denizli

Adına festivaller düzenlenen ‘Karpuz’ 20 yıl sonra tekrar üretildi

17:00 23 Eylül 2022 7 Yorum Var
Adına festivaller düzenlenen ‘Karpuz’ 20 yıl sonra tekrar üretildi

Denizli Beyağaç'ta, adına festivaller düzenlenen ancak üretimine ara verilen ‘Beyağaç Karpuzu’, 20 yıl sonra tekrar üretildi.

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde uzun yıllar üretilen, ilçenin adıyla anılan ince uzun, dışı beyaz içi kırmızı, lezzetli, karpuzlar 20 yıl aradan sonda tekrar üretilmeye başlandı. Adına festivaller düzenlenen, ihraç edilen karpuzların tohumlarını ilçe halkından toplayan çiftçi Mehmet Özdemir, tarlasına 20 yıl sonra ‘Beyağaç Karpuzu’ ekti. Ekimi yapılan karpuzlar olgunlaştıktan sonra tohumları alınacak. Alınan tohumlarla gelecek yıl daha geniş alanlara meşhur ‘Beyağaç Karpuzu’ ekimi yapılacak.

İnce uzun, dışı beyaz, içi kırmızı ve lezzetli karpuzun Beyağaç’a has bir ürün çeşidi olduğunu, bu karpuz türünün bölgenin havasını ve suyunu çok sevdiğini, ismini de ilçeden aldığını anlatan Mehmet Özdemir, “Daha önce festivaller yapılan karpuzla ilgili uzun beyaz karpuzu, tekrar hayata getirmek için ben bu tarlamda yetiştirmeye başladım. Çekirdeklerini de buradaki halkımdan aldım. İleride daha güzel yetiştireceğime inanıyorum. Buradan iyi netice alırsak zaten alıyoruz. Buraya has bir karpuz. Çekirdeğini üretip, seneye 30 dönüm 50 dönüm ekeceğiz. Beyağaç’a has karpuzu burada yetiştirip, Beyağaç karpuzunu buraya ekip Beyağaç ismiyle daha çok duyurmak istiyorum” dedi.

Organik yetiştiriliyor, salma suyu sevmiyor

Meşhur Beyağaç Karpuzunun üretiminde sadece keçi gübresi kullanıldığını, damlama sulamayla karpuzların üretildiğini anlatan Özdemir, “Beyağaç’la ilgili karpuz havasını tuttu. İnce uzun en küçük 10 kilogram ile 30 kilogram arasında yetişiyor, yuvarlak kesiliyor. Lezzeti çok güzeldir tadı farklıdır. Yetiştirirken keçi gübresi kullanıyoruz. İlaç yoktur. İçi kırmızıdır. Karpuz özellikleri, ince uzun kabuğu kalın değil. Lezzetli içi kırmızı, halkımız çok sever, damlama sulama ile üretiyorum verim yüksek oluyor. Mayıs ayında dikilirse Temmuz ayında halkımıza sunabiliriz” dedi.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • serdar 1 hafta önce Şikayet Et
  bu karpuzun adı charleston gray ,ABD arijinli bir çeşittir. üretilmeye değer. et rengi pembe ,çekirdek büyük fakat çok tatlıdır.
  Cevapla
 • Sivasli 1 hafta önce Şikayet Et
  Devletimiz oncelik bu tarimla uğraşanları guzel denetlemesi lazim, hileye başvuranlari cezalandirmasi lazim
  Cevapla
 • Emine 1 hafta önce Şikayet Et
  İstanbul'da satın kabak aşılı karpuzdan bıktık :((
  Cevapla
 • Rıdvan ilkaya 1 hafta önce Şikayet Et
  ben o karpuzu yıllardır üretiyorum 1995 te hacca gittiğimde arabistanda yediğim karpuzun çekirdeğini getirip ektim HALA Devam ediyorum Kayseride kraç arazide yetiştiriyorum hatta ondan daha UZUNLARI var
  Cevapla
 • Mert 1 hafta önce Şikayet Et
  Arabistandaki karpuzlara şekli benziyor ama renkleri bunun gibi değil bu karpuzun dış rengi beyaz kabağa benziyor ayrıca tarım ürünlerinde mahsülün yetiştiği toprak ve hava şartları çok büyük etken bundan dolayı "ben zaten yıllardan beri yetiştiriyorum" diye hava atma Rıdvan ağa
  İlk beğenen sen ol
 • Çocuk 1 hafta önce Şikayet Et
  Rıdvan ağabey, herkim halkın sağlığını bozmayacak temiz sağlıklı helal ürün yetistiriyorsa ALLAH RAZİ OLSUN, KİM ONCE KİM SONRA MUHİM DEGİL .
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Ey hükümetim, ey devletim, ey milletim tarım alanları elden gidiyor, en verimli araziler bina oluyor, yol oluyor, sosyal tesis oluyor, fabrika oluyor. Buna kim dur diyecek. Biz bu toprakları tekrar nasıl bulacağız. Bir an önce tarım alanlarını koruyacak yasal düzenleme ve sıkı tedbirler getirilmeli.
  Cevapla
 • Aziz 1 hafta önce Şikayet Et
  Her yeri beton yaptınız diyen siz, ev fiyatları çok arttı diye ağlayan siz, elektrik çok pahalı diyen siz, Hes e , Nükleer enerjiye hatta Rüzgar güllerine karşı olan siz, v.s siz neye karşı değilsiniz
 • mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  vatandas sen ne yazdıgının farkındamısın yol fabrıka kadar degerlı bısey varmı tamam tarım en basta ama sen herhalde memursun bız sosyal tesıs nedır bılmeyız resmı daırelerın ıcınde var herhalde sanayı ve tarım ıc ıce hangısını atacan
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.