Diyarbakır

Terör mağduru esnafın "destek" beklentisi

11:06 09 Kasım 2015 1 Yorum Var
Terör mağduru esnafın "destek" beklentisi

AHMET KAPLAN - Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın saldırıları ve kazdığı hendekler nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan esnaf, destek talebinde bulundu.

Terör saldırıları, sokaklara kazılan hendekler ve kurulan barikatlar nedeniyle iş yapamayan, çek ve senetlerini ödeyemez hale gelen esnaf, iş yerlerini açık tutabilmek için faizsiz kredi başta olmak üzere çeşitli destekler bekliyor. 

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinde vatandaşın istikrara destek amacıyla AK Parti'ye yetki verdiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin yakın bir sürede toparlanacağına inandığını dile getiren Ebedinoğlu, bu sayede yeni iş yerlerinin açılacağını belirtti. 

Sur ilçesinde terör olaylarının esnafa verdiği zarara işaret eden Ebedinoğlu, şunları kaydetti:

"Özellikle kazılan hendekler sonucu esnaf ciddi anlamda büyük bir darbe almış durumda. Kurulacak hükümetin küçük işletmeleri acilen desteklemesi gerekiyor. Kazılan hendeklerden esnaf ciddi anlamda büyük bir darbe aldı. Son 5 ay içinde yüzlerce esnaf kepenk kapattı. Bu artış devam ederse büyük oranda işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalacağız."

- "Kurulacak hükümetin bölgeye destek paketi açması gerekiyor"

Yeni hükümetin bölgedeki küçük işletmelerin en kısa sürede desteklenmesi gerektiğini ifade eden Ebedinoğlu, şöyle konuştu:

"Bölgeye 'can suyu' dediğimiz en az 50 bin liralık faizsiz bir kredinin verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte vergiler bir yıl ertelenmeli, sigorta primlerinde yüzde 50'lik bir destek devlet tarafından bir yıl boyunca verilmelidir. Aksi takdirde kapanan iş yeri sayısı artacak, işsiz kalanlar sosyal hayatı da etkileyecektir. Kurulacak hükümetin bölgeye destek paketi açması gerekiyor."

- "4 işçi çıkarttım"

Lokanta işleten Süleyman Eliş, Çözüm Süreci'nde sağlanan huzur ortamında çok sayıda turistin bölgeye gelmesi sayesinde esnafın gelirinin yükseldiğini söyledi.

 "Esnaf olarak huzurumuz yerindeydi. Kiralarımızı ödeyebiliyorduk ama artık kiramızı ödeyemiyoruz" ifadesini kullanan Eliş, iş yerinin bulunduğu sokağa olaylar nedeniyle günde 20 kişinin dahi girmediğini kaydetti.

Eliş, Suriçi bölgesinde hendeklerin kazılmaya başlamasıyla esnafın sıkıntıya girdiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Perişan olduk. İş yapamayınca 4 işçi çıkarttım. İşsizlik zaten vardı, bu da eklenince büyük sıkıntılara neden oldu. Suriçi'ne kimse gelmiyor, müşteri yok. Bir an önce bu soruna çözüm bulunması gerekiyor. Diyarbakır'da yaşayan insanlar bile Suriçi'ne gelmiyor, turist nasıl gelecek?"

Sıkıntıların çözümü konusunda yeni hükümetten destek beklediklerini vurgulayan Eliş, esnafa faizsiz kredi verilmesini istedi.

- "Olayları görmekten artık bıktım"

Kuruyemiş dükkanı sahibi İbrahim Yalaz, "Çözüm Süreci Diyarbakır'a büyük bir nimetti, inşallah o günlere tekrar dönmek istiyoruz. Temennimiz odur" değerlendirmesinde bulundu. 

Terör olaylarının başlamasının esnafı olumsuz etkilediğine dikkati çeken Yalaz, "Acilen bu olayların durmasını istiyoruz. Suriçi, Diyarbakır'ın kalbidir, burası bitince Diyarbakır'da biter. Bu kanın bir an önce durması lazım, yeter artık hepimiz çok yıprandık. Çocukluğumdan beri burada olayları görmekten artık bıktım" diye konuştu. 

- "Son 5 aydır esnaf olarak perişan durumdayız"

Hediyelik eşya satan Mehmet Volkan, Çözüm Süreci'nde kentin gül bahçesine döndüğünü söyledi.

Kafilelerce turistin ağırlandığı Diyarbakır'a son dönemde yaşananlar nedeniyle bir turist bile gelmediğini aktaran Volkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Son 5 aydır hendek kazmalar, kepenk kapattırmalar nedeniyle perişan haldeyiz. Kiramızı bile verecek durumda değiliz. Saat gece yarısına kadar dükkanımız açıktı ancak son 5 aydır bir gün açıksak, 5 gün kapalıyız. Suriçi esnafına destek verilmelidir. Çözüm Süreci'nin yeniden başlamasını istiyoruz."

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • şiyar 6 yıl önce Şikayet Et
    kardeşim bunasıl iş maf olduk
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.