Diyarbakır

Terörün mağdur ettiği öğrencilerin telafi eğitimleri başlıyor

12:09 25 Ocak 2016
Terörün mağdur ettiği öğrencilerin telafi eğitimleri başlıyor

Diyarbakır'da, terör saldırıları nedeniyle eğitimden geri kalan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrenciler, başvuru evrağını okullarına teslim etmeye başladı.

Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu eğitimden mahrum kalan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan çalışmayla verilecek yoğunlaştırılmış telafi eğitimi kapsamında Diyarbakır'a gelen öğrenciler yurtlara yerleştirildi.

Yenişehir ilçesindeki bir okula sabah saatlerinde gelen öğrenciler, başvuru evrağını okul idarecilerine teslim etti.

8. sınıf öğrencisi kızını okula kaydettiren Sait Beyazıt, AA muhabirine, çocuğunun iki aydır okula gidemediğini anlattı.

Terör olayları sebebiyle Sur'daki evlerini terk ettiklerini, kızının da eğitimden geri kaldığını belirten Beyazıt, "Kızım kendi imkanlarıyla derslerini çalıştı. Buradaki telafi eğitimiyle açığını kapatacağını tahmin ediyoruz. Biz okuyamadık ama çocuğumuzun eğitimini tamamlaması için gayret gösteriyoruz" diye konuştu.

Kardeşini okula kayıt ettirmeye gelen lise öğrencisi Helin Aryu da yaşadıklarından dolayı büyük üzüntü duyduklarını, çoğu zaman da okula gidemediklerinden derslerinden geri kaldıklarını anlattı.

- "Terörden dolayı eğitimimiz yarım kaldı"

8. sınıf öğrencisi Abdurrahman Polat ise terör olayları dolayısıyla TEOG sınavına yeteri kadar hazırlanamadıklarını dile getirdi.

Sur'dan geldiğini anlatan Polat, "Terör olaylarından eğitimden mahrum kaldık, evimize gidemedik, ders çalışamadık. Mecburen akrabalarımızın yanına gittik ama orada da çalışamadık. Elektrik ve su yoktu. Bizim evimiz Sur içindeydi, şu an kesin yıkılmıştır. Kardeşim de okula gidemedi" ifadesini kullandı.

Yunus Gezginci de telafi eğitimleriyle eksiklerinin gidermek istediklerini, eğitimlerin faydalı geçeceğine inandığını kaydetti.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.