Diyarbakır

"Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana"

15:44 20 Eylül 2017
"Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) planladığı referanduma ilişkin, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Bu toprak bütünlüğü içinde orada yaşayan insanların hepsinin hakkının, hukukunun gözetildiği bir ortamı savunuyor. Bunu bozacak hiçbir harekete de taraftar değil Türkiye ve bununla ilgili gerekli çalışmaları yürütüyor." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Yılmaz, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile merkez Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camisini ziyaret etti.

115 dönümlük alanda yapılan rekreasyon çalışmasının ardından daha görünür olan 27 şehit sahabenin de metfun olduğu cami ile çevresinde yapılan düzenlemeyle ilgili incelemelerde bulunan Yılmaz, vatandaşlarla sohbet etti.

Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Hz. Süleyman Camisinin tarihi bir yapı olduğunu belirterek,uzun süre terör saldırılarından dolayı kapalı kaldığını söyledi.

Sunduğu hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı Atilla'ya teşekkür eden Yılmaz, son dönemde 5- 10 yılda yapılamayan hizmetlerin yapıldığını vurguladı.

Yılmaz, Diyarbakır’da yeni projelerin de yapılacağını kaydetti.

Gazetecilerin IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı referanduma ilişkin sorusu üzerine Yılmaz, bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakanın gerekli açıklamaları yaptığını, gereken mesajları verdiğini dile getirdi.

Mesajın çok açık ve net olduğunun altını çizen Cevdet Yılmaz, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Bu toprak bütünlüğü içinde orada yaşayan insanların hepsinin hakkının, hukukunun gözetildiği bir ortamı savunuyor. Herkesin faydasına olacak şekilde, barış ve huzur içinde o bölgenin devamını istiyor. Bunu bozacak hiçbir harekete de taraftar değil. Türkiye ve bununla ilgili gerekli çalışmaları yürütüyor." ifadelerini kullandı.

Milli Güvenlik Kurulunun 22 Eylül'de toplanacağını, toplantıda bu konuların devletin ilgili birimleri ve hükümet tarafından detaylı bir şekilde değerlendirileceğini anlatan Yılmaz, "Orada yapılacak açıklamaları hep birlikte bekleyeceğiz." diye konuştu.
YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.