Diyarbakır

500 yıllık hamamlar turizme kazandırılacak

11:25 03 Mart 2018
500 yıllık hamamlar turizme kazandırılacak

NURTEN ASLAN - Diyarbakır'ın termal turizmde iddialı Çermik ilçesinde, 500 yıllık iki hamam restore edilerek, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak.

Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen su kaynaklarına sahip Çermik'te, belediyeye ait 5 tesis ile bir termal otel, devre mülk ve apart otellerin yanı sıra, restorasyon çalışmaları ve yeni tesislerin de açılmasıyla, ziyaretçi sayısının 150 binden 300 bine çıkması hedefleniyor.

500 yıllık Küçük Paşa ve Büyük Paşa hamamlarının restore edilmesi, hamamların bulunduğu Melike Belkıs Kaplıca Tesisleri'nde yeniden düzenleme yapılmasını amaçlayan Çermik Belediyesi, hazırlanan projeyi Kalkınma Bakanlığına sundu.

Belediye ayrıca, hamamların restorasyonunun yanı sıra, ilçede tesis sayısının artırılması için 8 bin 500 metrekarelik alanda, Spa Merkezi ve Kaplıcalar projesini hayata geçirecek.

- Karamehmetoğlu: "Tesis konusunda eksiğimiz var"

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaplıcaları ile adından söz ettiren bir ilçe olduklarını belirterek, "Cilt hastalıkları, akciğer, karaciğer, romatizma gibi birçok rahatsızlığı tedavi edici etkisi olduğu belirtilen kaplıcalarımız büyük ilgi görüyor." dedi.

Karamehmetoğlu, "Türkiye'nin birçok yerinde kaplıca var ama Çermik'teki kaplıcalarımız çok farklı, her derde deva, suyu çok güzel ve faydalı. Ancak tesis konusunda eksiğimiz var." diye konuştu.

Yatırımcılardan tesis açmak için talep geldiğini kaydeden Karamehmetoğlu, mevcut tesisleri modern hale getirmek ve bu sayede turizm potansiyelini yükseltmeyi amaçladıklarını, bu potansiyeli iyi değerlendirip, ilçe ekonomisine katkı sunmak istediklerini belirtti.

"Allah bize böyle bir nimet vermiş, bunu değerlendirmemiz lazım." diyen Karamehmetoğlu, şöyle devam etti:

"500 yıllık hamamlarımız var. Restorasyon çalışmasının tamamlanması ve yeni tesislerin yapılmasıyla yıllık 150 bin olan turist sayısını 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. İlçemizi, kaplıcalarımızla, hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmak istiyoruz. İlçede 8 bin 500 metrekarelik alanda modern ve donanımlı bir tesis kurmak için çalışmalara başladık. Bu yıl temel atmayı planlıyoruz. Mevcut tesisteki düzenlemeleri bu yıl Ramazan Bayramı'na kadar tamamlayacağız. "


- Deniz: "Müşterilerimiz çok memnun ayrılıyor"

Termal otelde işletme müdürü Fatma Deniz, termal turizm kapsamında geçen yıl otelde 35 bin kişiye hizmet verdiklerini söyledi.

Bu yıl da 70 bin ziyaretçi hedeflediklerini dile getiren Deniz, "Müşterilerimiz çok memnun ayrılıyor. Otelimizde konaklayan müşterilerimiz, daha sonra aileleri veya arkadaş çevresiyle de yine tesisimizi tercih ediyor." dedi.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.