Edirne

Edirne'nin kurtuluş resepsiyonu

23:27 25 Kasım 2015
Edirne'nin kurtuluş resepsiyonu

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Hohenheim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Alman Sivrisinekle Mücadele Birliği Vakfı'ndan Prof. Dr. Raupp'a fahri hemşehrilik beratı verildi

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi tarafından resepsiyon verildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir restoranda düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, kentin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Osmanlı Devleti döneminde kentin 92 yıl başkentlik yapan Edirne'nin Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesiyle 93 yıldır ebedi Türk yurdu olduğunu anlatan Gürkan, geçmişten bugüne Edirne'de farklı kültürlerin bir arada yaşamasından gurur duyduğunu dile getirdi.

Resepsiyonda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Hohenheim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Alman Sivrisinekle Mücadele Birliği Vakfı'ndan Prof. Dr. Manfred Raupp'a fahri hemşehrilik beratı verileceğini belirten Gürkan, şunları kaydetti:

"Bu benim için onur ve kıvanç verici bir durum. Sayın Hisarcıklıoğlu ve Raupp'a 'Evinize hoş geldiniz' diyorum. Raupp, Almanya'nın Lörrach kentinde yaşıyor. Lörrach, kardeş belediye olduğumuz bir şehirdir. Raupp, Türkiye'den Lörrach'a gidenlere misafirperver yaklaşarak ev sahipliği yapmıştır. Lörrach ve Almanya'da çeşitli sivil toplum örgütleriyle çalışmalar yapmıştır. Kendisi üniversitemizde birçok çalışmalar gerçekleştirmiştir. Raupp hem kendi şehrinde çok değerli bir temsilcimiz aynı zamanda Avrupa Birliği'nde de çok değerli bir temsilci. Bu nedenle Edirne Belediye Meclisimizin oy birliğiyle aldığı kararla kendisini Edirne'nin fahri hemşehrisi olarak ilan edeceğim. Aramıza hoş geldiniz."

Gürkan, Hisarcıklıoğlu'nun da uzun yıllardır Türk iş dünyasının "kutup yıldızı" olduğunu vurgulayarak, "Hisarcıklıoğlu'na teklifimi ilettiğimde, 'Biz Edirneliyiz, hemen hemen herşeyi biliriz ama ticarette pek parlak değiliz. Bu yaştan sonra Kayserili olamayacağımıza göre Kayserili'yi Edirneli yapalım, o da ticareti üstlensin' dedim. Sağ olsunlar kendileri bu teklifimizi büyük mutluluk ve heyecanla kabul ettiklerini söylediler" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Gürkan, konuşmasının ardından, Hisarcıklıoğlu ve Raupp'a fahri hemşehrilik beratı takdim etti.

- "Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Edirnelilerin kendisine büyük onur yaşattığını ifade ederek, Edirneli olmanın ayrıcalık olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, Gürkan'ın "Kayserili'den öğreneceklerimiz var" dediğini ancak Kayseri'nin Edirne'den, Türkiye'nin Edirne'den öğrenecekleri olduğunu kaydetti. 

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Allah bir daha bize böyle kurtuluş günlerini yaşamayı nasip etmesin. Ama bundan da bir ders çıkarmak lazım. Çok güzel bir söz vardır. 'Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır.' Şimdi o yıllarda birlik ve beraberliğinizi kaybettiğiniz zaman sizden daha küçük ülkelerin sizi yiyip, yutabildiğini görüyorduk. Onun için duam şu; Allah bu ülkenin 78 milyonu arasındaki kardeşlik, birlik ve beraberliği daim kılsın, aramıza nifak sokmasın."

Hohenheim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Alman Sivrisinekle Mücadele Birliği Vakfı'ndan Prof. Dr. Manfred Raupp, hemşehrilik beratını gururla taşıyacağını ifade ederek, Edirne'nin kurtuluş gününü kutladı.

Konuşmaların ardından, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, üzerinde Gürkan'ın resminin bulunduğu resepsiyon pastasını kesti.

Gürkan, resepsiyonun düzenlendiği restorana gelen Edirne Belediye Bandosu'nun çaldığı şarkıya da eşlik etti.

Etkinliğin sonunda havai fişek gösterisi sunuldu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.