Edirne

Edirne'deki FETÖ/PDY davası

17:58 10 Kasım 2017
Edirne'deki FETÖ/PDY davası

Edirne’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin iş adamları ve esnaflara yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 7'si tutuklu 21 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu yargılanan Beytullah Baykal, Fahrettin Top, Kenan Yakar, Osman Okuyan, Salih Öztürk, Seçkin Kalmaz ve Tarık Altıerler Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatları da mahkemede hazır bulundu.

Sanıklardan Okuyan, savunmasında 15 aydır tutuklu bulunduğunu ve çok mağdur olduğunu belirtti.

Tutukluluk süresinin çok uzun olduğunu ifade eden Okuyan, "Kullanmış olduğum program ByLock değil, WhatsApp görünümlü bir programdır." dedi.

Yakar ise emniyet ve savcılıkta samimi bir şekilde ifade verdiğini belirterek tahliyesini istedi.

Diğer sanıklar da tahliyelerini isterken, avukatları da müvekkillerinin tutukluluk hallerine ilişkin savunma yaptı.

Duruşma savcısı mütalaasında sanıkların bir kısmının FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün nihai amacının gerçekleştirmek üzere kurulmuş dernek üyesi oldukları ya da şirketlerde pay sahibi ya da hem dernek üyesi hem de şirkette pay sahibi oldukları bağlamında, tüm sanıkların TCK 314/2 maddesi gereğince (silahlı terör örgütüne üye olma) ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.

Savcı ayrıca mütalaasında, tutuklu sanıklar Baykal, Yakar, Öztürk, Altıerler ve Top'un hükümle birlikte tahliye edilmelerini ve haklarında yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol kararının uygulanması, diğer tutuklu sanıklar Okuyan ve Kalmaz'ın ByLock kullanıcısı oldukları göz önüne alınarak tutukluluk hallerinin devamı talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.