Edirne

Cimnastikte hedef, 2020 Tokyo Olimpiyatları

11:41 27 Mart 2018
Cimnastikte hedef, 2020 Tokyo Olimpiyatları

CİHAN DEMİRCİ - Cimnastikte sporcular, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda mücadele etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkan Vekili Emre Bağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ve 2019'daki dünya şampiyonalarında alınan sonuçlara göre, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcuların belirleneceğini söyledi.

Bu yıl ilk defa dünya kupalarında cimnastik alanında alınan madalyalar ve derecelerin olimpiyatlara katılım noktasında ciddi bir önem teşkil ettiğini belirten Bağcı, "Geçen hafta dünya kupasında 3 madalya aldık. Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda mücadele eden milli sporcu İbrahim Çolak, halka aletinde gümüş madalya kazandı. Aynı organizasyonda Ferhat Arıcan da atlama masası aleti ve paralel aletinde bronz madalya aldı." diye konuştu.

Amacın 81 ilde cimnastik sporunu yaymak olduğunu ve bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığından tesis ve malzeme anlamında ciddi destek aldıklarını vurgulayan Bağcı, "Şu anda Türkiye'de 20 bine yakın sporcu, aktif olarak branşımızı yapıyor. Bu sporcularımız ülkenin 55 ilinde müsabakalara katılıyorlar. Amacımız 81 ilde cimnastik yapan sporculara ulaşmak. Bu manada altyapıya ciddi anlamda destek veriyoruz. Türkiye Cimnastik Federasyonu olarak üç branş hedefiyle olimpiyatlara ilerliyoruz. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda hedefimiz artistik cimnastikte takım olarak gitmek." değerlendirmesinde bulundu.

Emre Bağcı, şunları kaydetti:

"Takım olarak gittiğimiz zaman bireyselde madalya alma şansımızın yüksek olduğunu düşünüyoruz. Artistik cimnastik kadınlarda yine en az bir sporcu olabilirse eğer dünya kupası sonuçlarına göre, ikinci bir sporcuyla olimpiyatlara gitmeyi hedefliyoruz. Tabii ki tarihimizde hiç katılmadığımız ritmik cimnastikte olimpiyat hayalimiz var. Bu olimpiyat hayalimizi gerçekleştirmek için de son iki yıldır ciddi anlamda bir çalışma içerisindeyiz ve farklı illerde cimnastik yapan çocuklarımızı Ankara'da bir araya topladık. THOM ve olimpik proje kapsamında bu çocuklarımızla olimpiyatlara gitmeyi hedefliyoruz. Grup müsabakalarında özellikle 5 milli sporcumuzun olimpiyatlara katılma ihtimali bizi ciddi anlamda heyecanlandırıyor ve şu anda tüm eforumuzu bu konuya harcıyoruz. Trambolinde de aynı başarıyı elde etmeyi hedefliyoruz."


- Bağışlıyan: "Tüm ekip olimpiyatlara kilitlenmiş durumda"


Ritmik Cimnastik Milli Takım Koordinatörü Ülker Bağışlıyan da Türkiye'nin ritmik cimnastik branşında güzel sonuçlar elde ettiğini aktardı.

Milli takımın Ankara'daki THOM'da çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Bağışlıyan, "Tüm ekip olimpiyatlara kilitlenmiş durumda. Çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımızın ve federasyonumuzun ciddi bir desteği var. Bu kapsamda bütün bölgelerden tarayarak cimnastikçilerimizi bir araya getirdik. Milli takımda 6 sporcumuzla büyükler kategorisinde çalışmaktayız. Gençler kategorimizde de aynı şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Bulgar Milli Takımı'ndan 2 cimnastikçinin Türk Milli Takımı'na geldiğini anlatan Bağışlıyan, "Bu sporcularımız da şu anda vatandaşlık beklemekte. Vatandaşlıklarını aldıklarında turnuvalara devam edeceğiz. Hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları. Gençler kategorisinde ise hedefimiz 2024 o-Olimpiyatları." ifadelerini kullandı.


- Dunavska: "Büyükler kategorisinde sayı ile ilgili sıkıntımız var"


Ritmik Cimnastik Milli Takım Antrenörü Kamelya Dunavska, Bulgaristan'dan geldiğini ve milli takım ile çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Cimnastik branşının sporcu için uzun bir yol olduğunu dile getiren Dunavska, "Türkiye'de cimnastik branşında altyapı noktasında gençlerde çok iyi sporcular bulunuyor ama büyükler kategorisinde sayı ile ilgili sıkıntımız var. Bazı ülkelerde cimnastik geleneksel hale gelmiş spor açısından. Türkiye'de bunun çalışmalarını en iyi şekilde yapıyoruz. Federasyon her noktada destek oluyor. Sporcuların uzun yıllar sağlıklı şekilde cimnastik sporunu sürdürebilmesini amaçlıyoruz. Milli takım ile çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Olimpiyatlarda madalyaları toplamak istiyoruz." şeklinde görüş belirtti.

Ritmik Cimnastik Milli Takım Kaptanı Öykü Yüksel (18) de 13 yıldır cimnastik yaptığını anlatarak, "Hedefimiz takım olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmak. Türk bayrağını göndere çekmek ve İstiklal Marşı'mızı okutmak çok gurur veriyor. Bunu Tokyo'da da yapacağız." şeklinde konuştu.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.