Edirne

"Türk azınlığın dini özerkliği tehlikede"

11:57 09 Eylül 2018
"Türk azınlığın dini özerkliği tehlikede"

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erkan Pekkan, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Başkanlığı tarafından müftülere yönelik hazırlanan kararname taslağının, Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığın dini özerkliğini tehlikeye attığını bildirdi.

Başkan Pekkan, yaptığı yazılı açıklamada, hazırlanan taslağın yıllardır çözülemeyen müftülük sorununu daha da derinleştirdiğini belirtti.

Taslakla müftülüklerin yapısının değiştirilmeye çalışıldığını savunan Pekkan, "Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Başkanlığı tarafından 29 Ağustos'ta yayınlanan müftülüklerle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararname taslağı ile Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı topluluğunun en önemli kurumu olan müftülüklerin özerk yapısını ortadan kaldırarak, müftülüklerin bir devlet dairesi, müftülerin ise devlet memuru haline getirilmesi amaçlanmaktadır." dedi.

Söz konusu taslağa tepki gösteren Pekkan, şunları kaydetti:

"Bu kararname taslağı, Batı Trakya'da 33 yıldır devam eden müftülük sorununa bir çözüm getirememekte, Batı Trakya Müslüman ve Türk Azınlığı'nın talep ve beklentilerine cevap vermemektedir. Azınlığın inanç özerkliğinin temsil mekanı olan müftülüklerin çalışma ve işleyiş şekli değiştirilmektedir.

Türk azınlığın eğitim ve inanç hakları Lozan Antlaşması, Avrupa Birliği Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla güvence altına alınmıştır. Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak Batı Trakya Türkleri'nin uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınan dini özerkliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan bu kararnamenin, komşumuz Yunanistan hükümeti tarafından geri çekilmesini ve Türk azınlığın hassasiyet ve beklentilerini dikkate alarak, Türk azınlığıyla birlikte sorunların çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.