Elazığ

Elazığ’da işitme engelli öğrenciler Mehmetçik’i unutmadı! Üşümesinler diye atkı ördüler

16:31 14 Ocak 2022
Elazığ’da işitme engelli öğrenciler Mehmetçik’i unutmadı! Üşümesinler diye atkı ördüler

Elazığ’da işitme engelli öğrenciler “Mehmetçik üşümesin" diye harçlıklarıyla aldıkları çorapla, ördükleri atkıları yazdıkları mektuplarla birlikte çetin kış şartlarında vatani görevini yapan hudut askerlerine yolladılar.

Elazığ'da işitme engelli öğrenciler, doğuda çetin kış şartlarında vatani görevini yapan jandarma erlere "üşümesinler" diye ördükleri atkıları, harçlıklarıyla aldıkları çorapları ve yazdıkları mektupları gönderdi. Elazığ Özel Eğitim Meslek Lisesinde atölye dersleri kapsamında atkı örmeyi öğrenen işitme engelli öğrenciler, ilk kez yaptıkları atkıları Mehmetçiğe göndermek istediklerini öğretmenlerine iletti.

Öğrencilerden örnek davranış

ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Öğrenciler, zorlu kış şartlarında vatanın bekası için görev yapan jandarma erlerin "ayağı üşümesin" diye biriktirdikleri harçlıklarıyla çorap aldı, onlara duydukları sevgi ve minneti dile getirmek için de mektup yazdı. Özenle paketledikleri hediyelerini erlere gönderilmek üzere jandarmaya teslim eden öğrencilerin örnek davranışından memnuniyet duyan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız da bir araya geldiği öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Mektupları alan askerler teşekkür etti

MEKTUPLARI ALAN ASKERLER TEŞEKKÜR ETTİ

Düzenlenen etkinlikte işitme engelli öğrencilere jandarma bünyesinde kullanılan araçlar tanıtıldı, narkotik köpeği gösteri sundu. Teslim alınan hediye paketleri, İl Jandarma Komutanlığınca sınır karakolunda görev yapan jandarma erlerine gönderildi. Gönderilen atkı, çorap ve mektupları alan askerler de gösterdikleri duyarlılıktan dolayı öğrencilere teşekkür etti.

İşitme engelli öğrenciler, "Mehmetçik üşümesin" diye atkı ördü

FİKİR ÖĞRENCİLERE AİT

El sanatları öğretmeni Ayşe Türker Aykaç, atölye dersleri kapsamında öğrencilerine Anadolu kültürünü yansıtan el sanatlarını öğrettiklerini belirtti. Kış ayı olması dolayısıyla öğrencilerinin atkı örmeyi öğrendiğini ifade eden Aykaç, şöyle konuştu:

"Eğitimleri esnasında manevi değerlerimizi de onlara benimsetmek amacıyla hediyeleşmeyi konu alarak, 'Ördüğünüz atkıları kime hediye etmek istersiniz?' diye sorduğumda asker ağabeylerine hediye etmek istediklerini ifade ettiler. Fikir öğrencilerden çıktı. Sonra birlikte atkılarımızı ördük."

İşitme engelli öğrenciler, "Mehmetçik üşümesin" diye atkı ördü

“ÇOK DUYGULANDIK”

Askerlere gönderilmesine karar verildikten sonra öğrencilerinin hevesle ve özenle atkıları örmeye başladığını aktaran Aykaç, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimize 'Bu atkıları neden askerlerimize göndermek istiyorsunuz' diye sorduğumuzda da, 'Onlar bizim için vatanı koruyorlar, güvenliğimiz için terörle mücadele ediyorlar, bizim için canlarını veriyorlar.' dediler. El emeği göz nuruyla ilk defa yaptıkları bu atkıları onlara olan minnetlerini göstermek için asker ağabeylerine göndermek istediklerini söylediler. Onların bu cevapları karşısında çok duygulandık. Bizler de hem öğrencilerimize hem de askerlerimize minnettarız."

İşitme engelli öğrenciler, "Mehmetçik üşümesin" diye atkı ördü“VATANI DÜŞMANLARDAN KORUYORSUNUZ, ALLAH DA SİZİ KORUSUN”

Öğrencilerden İdris Cangir de işaret diliyle duygularını aktardı. Küçükken hep asker olma hayali kurduğunu ancak işitme engeli nedeniyle bunun gerçekleşmeyeceğinin farkında olduğunu söyleyen Cangir, askerleri çok sevdiği için ördüğü atkıyı onlara göndermek istediğini anlattı.

İşitme engelli öğrenciler, "Mehmetçik üşümesin" diye atkı ördü

Cangir, şöyle devam etti:

"Değerli asker ağabeylerimiz sizin için sevgi dolu mektuplar yazdık. Vatanı düşmanlardan koruyorsunuz, Allah da sizi korusun, size minnettarız, teşekkür ediyoruz. Bizler sıcak evlerimizde ve okullarımızda üşümüyoruz, ama siz nöbet tutarken üşüyorsunuz onun için size atkı yaptık, sizi çok seviyoruz."

Mektupları alan askerler teşekkür etti

“ASKER AĞABEYLERİMİZ, SİZİ ÇOK SEVİYORUZ”

Öğrenci Umut Sönmez ise vatanı düşmanlardan korumak için görev yapan tüm güvenlik güçlerine minnet duyduklarını aktararak, "Sevgili asker ağabeylerimiz, sizi çok seviyoruz, size hediyeler gönderdik. Bizleri koruyorsunuz. Tüm emeklerimiz sizin için, dünyalar sizin olsun." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.