Erzurum

Çifte Minareli Medrese, yeni bulunan çinileriyle de ilgi çekiyor

11:34 15 Kasım 2015
Çifte Minareli Medrese, yeni bulunan çinileriyle de ilgi çekiyor

MUHAMMET MUTAF - Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonu sırasında bulunan 64 Allah lafzı, 5 mukarnas ve yaklaşık 15 bin çini, görenlerin ilgisini çekiyor.

Vakıflar Erzurum Bölge Müdürü Kenan Ünğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonuna 2011'in sonlarına doğru başlandığını söyledi.

İlerleyen aşamalarda minarelerdeki çinilerin restore edildiğini belirten Ünğan, "Yukarı doğru çıkıldıkça şerefe kısmında yeni çiniler çıktı. Yeni motiflerin izleri bulundu" bilgisini verdi.

"Bu motif izlerinden hareket ederek rölöveleri alınıp, bunların çizimleri yapıldı ve kurula sunuldu" diyen Ünğan, "Kurul kabul ettikten sonra, her iki minarenin şerefe kısmında, daha önce kesin sayısı bilinmeyen yaklaşık 15 bin çini bulundu. Bakımlarını yaptıktan sonra tekrar bu 15 bin çiniyi yerlerine monte ettik. Bu yüzden de restorasyon süresi 1 yıl uzadı" şeklinde konuştu.

Çinilerin yanı sıra sol tarafta yer alan minaredeki şerefenin üst kısmında "Allah" lafızlarının bulunduğunu ifade eden Ünğan, şunları kaydetti:

"Minareler üzerindeki 16 sütunda dörder Allah lafzı bulundu. Bu Allah lafızları, turkuaz mavisi üzerine patlıcan moru renginde çizilmiş. Bunları alıp onarımını ve çizimlerini gerçekleştirdikten sonra, tekrar yerlerine montajını yaptık. Medresinin sol tarafındaki minarede 3, sağ taraftaki minarede 2 mukarnas bulundu. Sağ taraftaki 2 mukarnasın üst kısmında herhangi bulgu olmadığından, o kısmı tuğla örgü yaparak tamamladık." 

- "Giriş kapısı 150 ila 250 yıllık"

Ünğan, restorasyon sırasında ilk başta, medresenin giriş kapısının değiştirilmesi yönünde düşünceleri olduğunu dile getirdi.

Giriş kapısının üzerinden aldıkları numuneleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna gönderdiklerini anlatan Ünğan, araştırmalar sonucunda, kapının 150 ila 250 yıllık olduğunun kabul edildiğini bildirdi.

Bunun üzerine kapının rehabilite edilerek yerine monte edilmesinin kararlaştırıldığını belirten Ünğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu nedenle kapımızın çürüyen ahşap kısmı değiştiriliyor. Yine kapı üzerindeki boya, raspa yapılarak temizlendi. Kapının içinde olan ahşaptaki çürümeler için ise kurtçuklar olabilir düşüncesiyle, bunlara kimyasal enjeksiyon yapılacak. Daha sonra bu boşluklar doldurulup yüzeyine pinoteks atılarak, ahşap rengini yansıtacak şekilde boyanacak ve yerine montajları yapılacak."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.