Erzurum

Erzurum'da bazı alanlarda "multikopter" kullanımına yasaklama

19:33 12 Şubat 2016
Erzurum'da bazı alanlarda "multikopter" kullanımına yasaklama

Erzurum Valiliğince kentteki bazı alanlarda izinsiz insansız hava aracı "multikopter" kullanımının yasaklandığı bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, gelişen teknolojiyle insansız hava araçlarının kullanımının sıklaştığı hatırlatıldı.

Kolayca temin edilen insansız hava araçlarının askeri ve sivil hava alanlarında uçuşları tehlikeye düşürebileceği ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"Valiliğimizce alınan kararla merkez ve ilçelerimizde bulunan valilik, kaymakamlık, askeri bölge, adliye, emniyet binaları ile bu binalara ait tesis ve lojmanlar irtifadan bağımsız olarak havalimanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarı çaptaki alanda ve her iki yönde uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevlerinin üstünde alınan kararla belirli ya da belirsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde insansız hava aracı kullanımı yasaklanmıştır. Ayrıca her türlü insansız hava araçlarını alan temin eden, kullanan şahısların en yakın kolluk birimlerine giderek kullanım amacı, markası ve modelini bildirmesi gerekmektedir. Bildirilmeyen insansız hava araçları, kimliği belirsiz hava aracı olarak değerlendirilecek ve derhal uçuşu engellenecektir. Belirtilen hususlara uymayanlar hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66. Maddesi gereğince idari ve adli işlemlerin yapılacağı halkımıza duyurulur."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.