Erzurum

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır:

19:14 17 Mayıs 2016
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır:

Avrupa Birliği Bakanı (AB) ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Avrupa Birliği süreci, Türkiye açısından stratejik bir hedeftir. Türkiye hükümetleri, Türkiye'nin bütün karar verme mekanizmaları bugüne kadar bunu, bu şekilde ifade etmiştir." dedi.

Bozkır, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci kapsamında yürütülen Sivil Toplumla Diyalog Programı kapsamında Erzurum'daki Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Bozkır, toplantıda yaptığı konuşmada, sivil toplumun bir ülkenin demokratikleşmesinde ve gelişmesinde taşıdığı öneme işaret ederek, Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının daha yeni yeni istenen seviyelere ulaştığını belirtti.

Türkiye'de 1980'li yıllarda 50 civarında olan sivil toplum kuruluşu sayısının, gelinen noktada 108 bine çıktığını ve bununla iftihar ettiklerini dile getiren Bozkır, "Sivil toplum vizyon üretir, görüş ifade eder, tenkit eder, çeşitli yerlerde destek verir ve bu şekilde de ülke ileriye doğru gider. Onun için toplantımızın birinci amacı, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirmek, bu kürsüye davet ederek kendinizi tanıtmanıza imkan vermek ve bu kürsüden herkese hitap ederek bir anlamda burada karşılıklı iletişim sağlamaktır. Buna çok önem veriyoruz." diye konuştu.

Bozkır, bu toplantıda, sivil toplum kuruluşu üyelerinin Avrupa Birliği süreciyle ilgili görüşlerinden yararlanmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği süreci, Türkiye açısından stratejik bir hedeftir. Türkiye hükümetleri, Türkiye'nin bütün karar verme mekanizmaları bugüne kadar bunu, bu şekilde ifade etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği ilişkisi hiçbir zaman öğretmen-öğrenci, amir-memur ilişkisi değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, eşit şartlarda ve kültürümüzden, geleneklerimizden ve inançlarımızdan taviz vermeden üye olma arzusunda bu adımları atıyoruz. Belki bu nedenledir ki süreç uzuyor, daha yavaş ileriliyor ama bir acelemiz yok. Bizim derdimiz bu karşılıklı çıkar ilişkisi içerisinde Türkiye'ye yeni çıkarlar yaratmak, insanlarımızı mutlu edecek projeler yaratmak ve Türkiye'nin yararına olan tüm hususları yerine getirmek. Türkiye'nin zararına olacak hiçbir hususu da bugüne kadar kabul etmedik, kabul etmeyeceğiz. Bunun içindir ki belki bu süreç uzuyor."

- "Şehitlerin kanı yerde kalmayacaktır"

Terörist saldırılara da değinen Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti'nin huzur bozan, insanların güvenliğini tehlikeye atan, devlete baş kaldıran terör belasıyla mücadele ettiğini söyledi.

Bu süreçte çok sayıda şehit verildiğini belirten ve şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Bozkır, şunları söyledi:

"Şehitlerimizin bu topraklara akıttığı kanlar sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti bu noktaya geldi ama onların bu vatan ve bayrak uğruna akıttıkları kanlar yerde kalmayacaktır. Bütün bu vatan hainleri bu topraklardan temizlenene kadar, bütün il ve ilçelerimizde huzur ve güvenlik avdet edene (geri gelene) kadar, bu mücadele tamamen sürdürülecektir. Son anına kadar da bu konuda kararlılık devam edecektir."

Bozkır, terörün asıl amacının, ülke insanlarına korku salmak olduğunu ama bunu başaramayacağını belirterek, "Diyoruz ki 'terör sen Türkiye Cumhuriyeti'nin bir tek ferdini bile korkutamazsın. Biz böyle bir araya geliriz ve biz seni korkuturuz, korkutacağız ve korkutmaya devam edeceğiz. Bugün burada İstiklal Marşımızı okurken, bayrağımızın dalgalandığını görürken göğsümüz kabarıyor. Bu duygularda ilelebet bizimle beraber olacaktır ve gelecekle ilgili hiçbir endişemiz de olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt da katıldı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.