Erzurum

Köyündeki küçük tezgahında köy kültürünü yaşatıyor

11:31 31 Ekim 2016
Köyündeki küçük tezgahında köy kültürünü yaşatıyor

İLHAMİ ERKILIÇ - Erzurum'un Narman ilçesine bağlı Kamışözü Mahallesi'nde yaşayan işçi emeklisi Mehmet Bayrak, köyünde kurduğu 1,5 metrekarelik tezgahında, köy kültürünü yansıtan, ahşaptan minyatür maketler yapıyor.

5 çocuk babası, 62 yaşındaki Mehmet Bayrak, çam ağaçlarını marangozda biçtirdikten sonra atölyesinde rendeliyor ve cilalıyor. Mehmet Bayrak, kağnı, at arabası, tapan gibi unutulmaya yüz tutmuş köy kültürüne ait eşyaların minyatürlerini yaparak küçük atölyesinde adeta tarihi yaşatıyor.

Evinin bahçesindeki 1,5 metrekarelik tezgahta bıçak, testere ve birkaç malzemeyle maketler üreten Mehmet Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl önce emekli olduktan sonra hem babadan kalma mesleğini geliştirmek hem de unutulmaya yüz tutmuş köy hayatını ve tarihi değerlerini yaşatmak için minyatür ürünler yaptığını anlattı.

Kahvehane gibi ortamlara gitmek yerine zamanını bu tür işlere ayırmayı tercih ettiğini ifade eden Bayrak, "Köylerde eskiden öküz arabaları koşulurdu. Şimdi kalmadı artık. Bunları gençler unutmasın ve tarih kaybolmasın diye yapıyoruz. İsteyenlere gönderiyoruz. Bunlar ev ve iş yerlerinde süs eşyası olarak kullanılıyor." dedi.

- "Parasında gözüm yok, amacım tarih unutulmasın"

Ömrünün yettiği kadarı minyatür maketler yapmaya devam edeceğini söyleyen Bayrak, amacının para kazanmak değil, köy kültürünü yaşatmak olduğunu vurgulayarak, "Maketleri başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden ve İran'dan isteyenler oluyor. Aynı zamanda büyük marketler de talep ediyor. Parasında gözüm yok, asıl amacım tarih unutulmasın." ifadelerini kullandı.

Tarla sürmede kullanılan aletlerin maketlerini yaptığını anlatan Bayrak, şöyle devam etti:

"Amacım; gençler tarihi unutmasın. Geçmişte insanların ne yaşadıklarını bilsinler. Gençlere soruyorum, kimse pek bilmiyor. Ben de bu geleneği yaşamak için mücadele veriyorum. Diğer illere göndermemin amacı ise oradaki insanların da bunu bilmesini sağlamak. Sabah kahvaltımı yaptıktan sonra bu işe başlıyorum. Marangoza biçtirdiğim tahtaları rendeledikten sonra yapmaya başlıyorum. Her biri için ortalama 1 saat çalışıyorum. Çamdan yapıldığı için cila attıktan sonra kendi kendine zamanla güzel bir renk alıyor. Süs eşyası olarak kullanıldığında uzun yıllar kalıcı oluyor. Aylık 50 ila 100 tane yapıyorum. Tanesini 15 liradan veriyorum asıl maksadım para kazanmak değil. Amacım bu geleneklerin unutulmaması."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.