Erzurum

Oltu’da Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencilerinden şaka gibi dava

17:20 28 Ocak 2022 4 Yorum Var
Oltu’da Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencilerinden şaka gibi dava

Atatürk Üniversitesi Oltu Yerleşkesinde bulunan Uygulamalı Bilimler Fakültesine 2021 yılı YKS sınav sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanarak kayıt yaptıran öğrencilerin açtığı dava Oltu ilçesinde şaşkınlıkla karşılandı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesine yeni kayıt yaptıran bazı öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tercih kılavuzunda “Oltu” ibaresinin geçmediği, ilçedeki sosyal imkânların yetersiz olduğu, konaklama imkânın bulunmadığı, kiralık ev bulamadıkları gibi çeşitli iddiaları öne sürerek, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğünün 30.09.2021 tarihli ilanının iptali yönünde Erzurum İdare Mahkemesinde dava açtığı, Üniversite yönetimi tarafından bu iddialara karşı Hukuk Müşavirliği aracılığıyla cevap verileceği belirtildi.

DEKAN KAYA AÇIKLADI

İddialara ilişkin konuşan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Dursun Kaya Atatürk Üniversitesi Oltu Yerleşkesinde Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesiyle birlikte faaliyet gösteren Oltu Yer Bilinmeleri Fakültesinin, 15 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2464 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla kapatılarak yerine aynı kararla Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulduğunu vurgulayarak, Uygulamalı Bilimler Fakültesinin merkez kampüsten Oltu ilçe kampüsüne taşınması iddialarının aksine, Uygulamalı Bilimler Fakültesinin kurulduğu günden bu güne Oltu ilçesindeki yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

“MOTİVASYONUMUZU ARTTIRAN ÖNEMLİ ETMENLERDEN”

Dekan Kaya, “Bölgesinde sosyal, kültürel ve sportif açıdan bir çok imkana sahip önemli bir kavşak ve avantajlı bir merkez konumundaki Oltu ilçesinde 120 dönümlük alana kurulan yerleşkemizde; teorik ve pratik eğitimin verilmesine olanak sağlayan 30 bin m2 kapalı alanın yanı sıra 50 adet lojman ve özel misafirhane, kapalı ve açık spor tesisleri, yemekhane, halı saha, tenis kortu, sinema salonu, dinlenme ve yeşil alanları ile biçimlenmiş çok sayıda sosyal donatı bulunmaktadır. Atatürk Üniversitesinin iki fakültesini bünyesinde barındıran Oltu yerleşkesi bu durumuyla adeta butik bir üniversite kampüsü havasını yansıtmaktadır. Fakültemizde eğitim ve öğretim faaliyetlerine her türlü imkânımızla, gelişerek, güçlenerek, alanında ihtiyaç duyulacak bilgi ve becerilere sahip aranan öğrenciler yetiştirme hedefiyle devam etmekteyiz. Oltulu tüm hemşerilerimiz başta olmak üzere, sivil toplum, kamu kurum ve kuruluşların desteği bizim için çok kıymetli, hedeflerimize ulaşmak noktasında motivasyonumuzu arttıran önemli etmenlerden biridir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • orhan0708 10 ay önce Şikayet Et
  şaka gibi dava başlığı yakışık almamış.. çocuklar haklı...
  Cevapla
 • Sss 10 ay önce Şikayet Et
  Siyasi rant uğruna çoluk çocuk rezil oluyor. Elli lojman varmış. Lojmanda öğrenciler mi kalacak.
  Cevapla
 • Mağdur Öğrenci 10 ay önce Şikayet Et
  Tercih döneminde yani 05-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında fakültenin oltuda olduğuna dair hiçbir bilgi yoktu bu bilgiler sonradan eklendi. Biz interneti en iyi kullanan nesiliz 56 kişinin böyle bir şeyi gözden kaçırmış olma gibi bir ihtimali yoktur. İnternette hiçbir şey kayıtsız kalmaz delillerimiz mevcut ve konu mahkemede. Yetkililer böyle yanlış haber yaptırtacaklarına sorunların çözülmesine odaklansalar çok daha iyi olacaktı.
  Cevapla
 • Ahmet uysal 10 ay önce Şikayet Et
  Ben burada şaka gibi birşey göremiyorum. Klavuza fakültenin ilçede olduğu yazılmamış, dolayısıyla öğrencilerde haklı olarak merkeze geçmek istemiş
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.