Eskişehir

22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

13:46 23 Mart 2017
22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar"ın ticaretin önünde engellerin kalkması açısından önemli olduğunu söyledi.

Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir gündemde olan ihracatçılara hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesi kararın, Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatarak, ihracatçının dünyayla rekabet edebilmesinde pasaport sorununun ortadan kalkmasının önemine işaret etti.

Karar kapsamında 3 takvim yılı içinde ihracatı 1-10 milyon dolar arasında olan firmalara bir yıl süre ile hususi pasaport verileceğini ve ihracat rakamı yükseldikçe pasaport geçerlilik süresinin de artacağını ifade eden Güler, "İhracatçı vizeyle uğraşmak zorunda kalmayacak ve yeşil pasaport ihracatçıya zaman kazandıracak. Eskişehir'de yüzlerce firma, istemesi halinde hususi damgalı pasaport uygulamasından faydalanabilecek. İhracatçıya yeşil pasaport verilmesi ticaretin önündeki engellerin kalkması bakımından çok önemli. Eskişehirli ihracatçı, ülkemiz ekonomisine 2,2 milyar dolar ihracat geliri kazandırıyor. Türkiye'nin büyüme reçetesinde üretmek ve daha çok ülkeye ihracat yapmak çok önemli. İhracatı destekleyen reformların devam etmesi gerekiyor. Eskişehirli firmalara daha çok destek verilmesi halinde kentin ihracatı da artacak." değerlendirmesini yaptı.

Güler, ihracata yeni başlayan ya da ihracat yapmak isteyen KOBİ'lere ise ETO'nun Vize Ofisi aracılığıyla vize kolaylığı sağladığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.