Eskişehir

8 yıl önce öldü, yeni gömüldü! Nedeni...

11:05 21 Ekim 2019 8 Yorum Var
8 yıl önce öldü, yeni gömüldü! Nedeni...

Eskişehir’de 8 yıl önce hayatını kaybetmesinin ardından vasiyeti üzerine bedenini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi öğrencilerine kadavra olarak bağışlayan emekli edebiyat öğretmeni Nevzat Deringöl, 4 bin 800 doktor adayına ışık olduktan sonra düzenlenen törenle toprağa verildi.

Eskişehir’de 2011 yılında 66 yaşındayken hayatını kaybeden emekli edebiyat öğretmeni Nevzat Deringöl, ölmeden önce tıp fakültesinde eğitim gören doktor adayları için vücudunu kadavra olarak bağışladı. Bekâr olan Deringöl’ün bu kararına yakınları da onay verdikten sonra 30 Haziran 2011 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalında tören düzenlendi. Düzenlenen törenin ardından Deringöl’ün vücudu öğrenciler tarafından derslerde kullanılmaya başlandı. Kadavra, aradan geçen 8 yılda yaklaşık 4 bin 800 doktor adayı tarafından kullanıldı. Kadavra üzerinde çalışan doktor adayları yıllardır Nevzat hocanın bedeninde yeni şeyler öğrenirken Deringöl de bu süreçte birçok öğrenciyi mezun etmiş oldu. Kadavra bulunmakta güçlük çekilen Türkiye'de yurt dışından yaklaşık 130 bin liraya kadavra ithal ediliyor.

Emekli öğretmen Nevzat Deringöl için 8 yıl önce getirilen Anatomi Anabilim Dalında veda töreni düzenlendi. Tören öncesinde tabuta beyaz önlükler serilerek, doktor adayları Nevzat Deringöl’e saygılarını gösterdi. Törene, Deringöl’ün yakınlarının yanı sıra arkadaşları ve bedeni ile hizmet ettiği öğrencileri katıldı. Törende konuşan Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Özden, konuşmasının başında kadavralar hakkında bilgi verdi. Yurt dışında kadavra sayısının Türkiye’ye oranla fazla olduğuna dikkat çeken Özden, “Biz gelen kadavralarımıza öğrencilerimize daha faydalı olması için dikkatli davranıyoruz. Kendisini Türk toplumuna bağışlamış insanların haricinde ithal kadavrada alıyoruz. Nevzat Deringöl gibi öğretmenlerin topluma örnek olmak amacıyla kendisini bağışlaması hem Eskişehir için hem de Türkiye için örnek bir davranış. Tabi diğer illerimiz de de bu tür davranışlar mevcut olmakla birlikte, yurt dışına göre az miktardadır” dedi.

“8 YILDA 4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN ELİ DEĞMİŞ VE ÇALIŞMIŞTIR”

‘Nevzat hocanın da bir eğitimci olması, öldükten sonrada bedeni ile öğrencilere hizmet etme düşüncesi çok dikkate değer bir gayrettir’ diyen Özden, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Kendisinin 8 yıl gibi bir kadavra çalışmasında katkısı olmuştur. Adım adım, kas yapısını daha sonra ki yıllarda damar ve sinir yapısını daha sonra organlarını, bu şekilde gayet verimli bir kullanımla öğrencilerimize faydalı olmaya çalıştık. Ama burada faydalı olma, Nevzat beyin kendisini bağış sürecinden sonra başlamıştır. 8 yılda düşündüğümüzde yaklaşık 4 bin 800 öğrencinin mutlaka eli değmiştir. Çalışmıştır. Bu 4 bin 800 öğrenci doktor adayıdır.”

“NEVZAT HOCA BİLİM VE TIP ALANINDA BİR ADIM FAZLASINI YAPTI” 

Törende konuşan Nevzat Deringöl’ün bir arkadaşı ise düşüncelerini şöyle dile getirdi;

“Nevzat hoca, iyi bir eğiticiydi. Bilimden, insanlıktan, barıştan hiç ayrılmadı. Öldükten sonra bile, insanlık, bilim ve tıp alanında ne gerekiyorsa üzerine düşen bir adım fazlasını yaptı. Hocam huzuruna hepimiz geldik. Son sözümüz rahat uyu.”

Tören ardından Nevzat Deringöl’ün cenazesi Asri Mezarlığa getirildi. Burada tıp fakültesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve yakınları tarafından toprağa verildi.

 

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • yurtdisi 9 ay önce Şikayet Et
  Yurtdisinda kimse kendini kadavra olarak bagislamiyor yanlis bilgi. Sahipsiz ölüleri kullaniyorlar. Burda Mezar yerleri kiralniyor 5 yil ve 20 yil arasi verilen paraya bagli. Normali 10.000 euroyu gecer aylik bakim parasida 350 euroyu bulur bu nedenle cogu almanlar ölülerini yaktirir ve külünü kücük vasoda gömerler daha ucuz olur bu hatta kimiler yeni trende uyup ölünün külünden pirlanta taki yaptirirlar buda 4000 eurodan baslar yani kisacasi burda ölüsünü istemeyen cok....
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • uğurdede 9 ay önce Şikayet Et
  adamın ölüsü dirisinden pahalı yaaav
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • yolcu3225 9 ay önce Şikayet Et
  Bizim inancımızda ihtiyaç değilse otopsiye bile rıza gösterilmez. Savunan doktorlar varsa kendileri gönüllü olabilirler ama hiç sanmam.
  Cevapla
 • cafer karakaya 9 ay önce Şikayet Et
  Hamdolsun Allaha bin şükür Şanlı milletin şanlı ordusu hergün lağım faresi terörist gebertiyi bu leşleri sağlıklarında bir işe yaranamadılar ölüleri yarasın.Terörle mücadele eden bir ülkede Tıp fakültelerimiz kadavra fakiliği çekiyorlarsa demek ki biz ülke olarak ve bilim adamlarımız olarak daha çok ekmek fırını dolusu ekmek yememiz lazım
  Cevapla
 • Gezgin misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Ne büyük bir fedakarlık! Allah mekanını cennet etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.