Gaziantep

Maliye Bakanı Şimşek:

15:04 29 Ekim 2015
Maliye Bakanı Şimşek:

"Gaziantep, her konuda Türkiye'nin çok ilerisinde performans sergiliyor. Şehrin rekabet gücünün daha da arttırılması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz"

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'in her konuda Türkiye'nin çok ilerisinde performans sergilediğini belirterek, şehrin rekabet gücünün daha da arttırılması için ellerinden gelen çabayı göstermeye devam edeceklerini bildirdi.

Gaziantep Sanayi Odasından (GSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, GSO Meclisi Salonu'nda Bakan Şimşek'in katılımıyla "Ekonomi ve Maliye Politikaları" konulu toplantı düzenlendi.

Burada konuşan Şimşek, Gaziantep'in çalışkan ve üretken bir şehir olduğunu belirterek, Gaziantep ekonomisinin 2023 yılında rahat bir şekilde 30 milyar dolar ihracatı yakalayacağına inandığını vurguladı. Şimşek, "2023 yılında hedeflerinizi yakalamanız için biz nasıl yardımcı olabiliriz, önünüzü nasıl açabiliriz, diye düşündük. Bu doğrultuda Gaziantep'in konut sorununu çözmek için gerekli adımları attık. Altyapı yatırımları yaptık" ifadelerini kullandı.

Gaziantep'i Türkiye ve bölgenin lojistik merkezi haline getireceklerini belirten Şimşek, yeni sağlık projelerini hayata geçireceklerini, eğitim yatırımları yapacaklarını kaydetti.

Yüksek katma değerli mal üretmek, orta ve ileri teknolojili ürünlerde ön plana çıkmak gerektiğine değinen Şimşek, teşvik sistemini yeniden gözden geçireceklerini ve Gaziantep'i sistemin merkezinde tutacaklarını bildirdi.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Gaziantep, her konuda Türkiye'nin çok ilerisinde performans sergiliyor. Şehrin rekabet gücünün daha da arttırılması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Gaziantep, geleceği parlak, rekabetçi bir şehir. AK Parti olarak yerel yöneticilerimizle, merkezde milletvekilleri olarak şehrin rekabet gücünün daha da arttırılması için elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Yanınızda olacağız. Çünkü, gelecekte yarış şehirler arasında olacak. Gaziantep de bunu keşfetmiş."

- "İstikrar deyince aklımıza tek parti geliyor"

Türkiye'nin makro ekonomik önceliklerini "düşük enflasyon, düşük faiz, düşük cari açık ve yüksek istihdam" olarak sıralayan Şimşek,  "Orta ve uzun vadede enflasyonu daha da düşürmeyi hedefliyoruz. Bunu başarırsak faizler düşük kalır. O zaman siz uzun vadeli ve ucuz finansmana erişip, işinizi büyütebileceksiniz. Bütün bunların sonucunda yüksek büyüme ve yüksek istihdam gelecek. Bütün bunlar istikrar, güven ve öngörülebilirliği gerektiriyor. İstikrar deyince de bizim aklımıza tek parti geliyor" ifadelerini kullandı.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da Gaziantep'in yıllardır tarih yazmaya devam ettiğini belirterek, Gaziantepli iş adamlarının bu yıl da dünya ekonomisindeki olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin iki katı ihracat yaptıklarını kaydetti.

Arsa dağıtımını geçen yıl tamamladıkları 5. Organize Sanayi Bölgesi'nde altyapı çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Konukoğlu, burada bir yandan da yatırımlar yapıldığını belirtti. Konukoğlu, şu anda bu bölgede 73 fabrikanın üretim yaptığını, 117 tesisin inşaatınınsa sürdüğünü aktardı. 

- "Yerli otomobil Gaziantep'te üretilsin"

Türkiye'nin yerli otomobil üretmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, "Otomotiv yatırımı burada yapılsın, buna talibiz. Gaziantep'te her türlü altyapısını yapmaya hazırız, arsa veririz. Yeter ki üretimi burada olsun. Gaziantepli sanayiciler olarak ilk çıkacak araçlara da hepimiz talibiz. Sayın Bakanım, bu konuda yardımcı olur da önümüzü açarsanız çok memnun oluruz" ifadelerini kullandı.

Toplantıya, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Milletvekili adayı Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu katıldı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.