Gaziantep

Terör çiftçiye de darbe vurdu

11:59 24 Kasım 2015
Terör çiftçiye de darbe vurdu

KEREM KOCALAR - Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da terör olaylarının yaşandığı dönemde çiftçilerin ürettiği malı satışa sunamadığını belirterek, "Bu sıkıntının yaşanmaması için kooperatiflerimizle görüşüp tüm aksiliklere rağmen ürün alımı yapmaya devam etmelerini sağlamaya çalıştık. Bunda başarılı da olduk" dedi.

Güvendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında iki seçim dönemi yaşandığı ve özellikle yaz aylarında terör olaylarının arttığını hatırlattı.

Bu seneyi "verimli ve hedeflerin tuttuğu bir yıl" olarak nitelendiren Güvendi, "Sene başında 6 milyarlık (lira) kredi kullandırmayı hedefliyorduk. Bunu şimdiden yakaladık. Satışlarımızda yüzde 15'lik artış planlıyorduk. Burada ise yüzde 17 gibi güzel bir rakama ulaştık ayrıca binlerce insana ulaşarak yaklaşık 300 bin çiftçiye eğitim verdik" dedi.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin tarımsal anlamda önemli bir potansiyel olduğunu vurgulayan Güvendi, son dönemlerde bölgede yaşanan terör olaylarının üreticileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Terörle bölgede duraksamaya geçen tarımın, terör olaylarının bastırılması yönündeki çalışmalarla yeniden toparlandığını anlatan Güvendi, şöyle devam etti:

"Açıkçası Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde hedeflerimizi Türkiye genelindeki gibi tutturduğumuzu görüyoruz ama terör olayları olmasaymış biz hedeflerimizin çok üstüne çıkabilirdik. Özellikle sertifikalı tohum kullanımında terör nedeniyle aksamalar yaşadık. Bazı bölgelerde üreticimize nakliyeler yapılamadığı için sertifikalı tohum kullanımını bir miktar etkilendi. Çiftçiler, terör dönemlerinde ürettiği malı satışa sunamadı. Bu sıkıntının yaşanmaması için kooperatiflerimizle görüşüp tüm aksiliklere rağmen ürün alımı yapmaya devam etmelerini sağlamaya çalıştık. Bunda başarılı da olduk ama sonuçta bir yerde güvenlik yoksa insanlar önceliğine canlarını koyarlar. Dolayısıyla terör dönemlerinde çiftçimiz tarlaya gitmekten veya ürününü pazara getirmekten çekindi. Çok şükür şimdilerde ortalık sakinleşmeye başladı ve herkes yeniden üretime yönelmeye başladı."

Güvendi, bölgedeki rakamlarda ciddi bir düşüş olmadığını belirterek, "Sadece belirli bir süreliğine duraksama oldu ama terör olayları olmasaydı yüzde 10 daha kapasite artışı olacak gibiydi" dedi. 

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.