Gaziantep

Bülbülzade ve TÜGVA'dan "karikatür" tepkisi

15:45 11 Mart 2016
Bülbülzade ve TÜGVA'dan "karikatür" tepkisi

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş Kadın ve Aile Koordinatörü Meryem Asuman Sertpolat ise karikatürün yayımlandığı gazetenin ismine atıfta bulunarak "Özgür Gündem, kime özgür" diye sordu.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, bir gazetede Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımlanan karikatüre ilişkin "Karikatür, o gazetenin ruh halini yansıtıyor ve kendini cennet yerine koyarak Anadolu kadınını zayıf gören anlayışını açık ediyor" değerlendirmesini yaptı.

Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu karikatürün insanlık, kadın hakları ve İslamiyet adına utanç verici olduğunu söyledi.

Karikatürde bazı kesimlerin kendi zihin dünyalarının resmedildiğini ifade eden Aldemir, şöyle konuştu:

"Karikatür, kendini cennet yerine koyan psikolojinin davranışını gösteriyor. O insan figürü ise sözde modern ve çağdaş insanı anlatıyor. Bugün modern ve çağdaş insan diye nitelendiren zihin, başörtülü kadını temizlikçi olarak görmek istediğini bir kez daha gösteriyor. Bu bakış açısı, yıllarca kadınları sosyal ve eğitim hayatının dışına itti. Bu karikatür, kendisini çizenlerin başörtülü kadınlara bakış açısının yansımasıdır. Oysa ki başörtülü kadınlarımız, söz konusu kuşatmayı kırdılar ve hayatın her alanında girdiler. Maalesef modern algı, kadınlarımızın fıtratını yok ediyor. Karikatür, o gazetenin ruh halini yansıtıyor ve kendini cennet yerine koyarak Anadolu kadınını zayıf gören anlayışını açık ediyor."

- "Kadınları yücelten hadisin aşağılanması ihanettir"

Hazreti Muhammed'in kadınları yücelten bir hadisini Kadınlar Günü'nü bahane ederek ters yüz etmenin kabul edilemez olduğuna işaret eden Sertpolat, şunları kaydetti:

"Kadınları yücelten hadisin aşağılaması, düpedüz bir ihanettir. Bu ihanet, millete ve milletin temel inançlarına, bizi bin yıldır kardeş yapan değerlere ihanettir. Bu gazetenin yayımladığı karikatürün, Danimarka'da Peygamber Efendimize hakaret eden karikatürlerden ne gibi bir farkı var? Doğrudan inancımızı ve milli değerlerimizi hedef alan böyle alçakça yayınları kınıyoruz."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.