Gaziantep

"Bahoz Erdal'ın öldürülmesi PKK-PYD ilişkisinin kanıtıdır"

12:37 10 Temmuz 2016
"Bahoz Erdal'ın öldürülmesi PKK-PYD ilişkisinin kanıtıdır"

AHMET CANER BAYSAL - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürülmesinin, PKK-PYD arasındaki organik ilişkinin bir kanıtı olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Acun, Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları tarafından Kamışlı şehrinde öldürüldüğü açıklanan Fehman Hüseyin'in, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından biri olduğunu anımsattı.

Terör örgütü elebaşlarından birinin öldürülmesinin iki açıdan önemli olduğunu vurgulayan Acun, şunları kaydetti:

"Birincisi Türkiye'nin PKK liderliğine yönelik tasfiye operasyonuna başlamış olabileceğini gösteriyor ki uluslararası literatürde 'leadership decapitation' olarak adlandırılan ve terör örgütlerinin orta ve üst düzey liderlerinin belli bir strateji dahilinde tasfiye edilerek örgütlerin komuta kontrol yapısının çökertilmesini amaçlıyor. Son dönemde orta düzey birçok PKK askeri kanat sorumlusunun ülke içinde ve dışında etkisiz hale getirilmesinin ardından Fehman Hüseyin'in öldürülmüş olduğuna dair ciddi emareler, bize Türkiye'nin örgütü çözmeye yönelik strateji geliştirdiğini gösteriyor. "

- "Bahoz, YPG'yi tanzimle görevlendirildi"

PKK liderliğinin bu strateji çerçevesinde hedef olmaya devam edeceğini anlatan Acun, Reyhanlı terör saldırısının azmettiricisi Mihraç Ural'ın Suriye'de öldürülmüş olmasının da Türkiye'nin terör örgütü liderlerini uluslararası ölçekte tasfiye edebilmek adına ciddi bir kapasite geliştirdiğine işaret olduğunu dile getirdi.

Acun, terör örgütü elebaşının Kamışlı'da öldürülmesinin aynı zamanda PKK-PYD ilişkilerinin ifşası için de önem taşıdığına dikkati çekti.

Kamışlı'nın PYD'nin ilan ettiği sözde federasyonun başkenti olduğunu aktaran Acun, "Bahoz, HPG'nin doğrudan liderliğini yapmış, PKK'nın uzun dönem Suriye muhaberatıyla ilişkilerini yürütmüş önemli bir isim. Aynı zamanda 2011 Suriye devrimi ardından örgüt tarafından doğrudan PYD'nin askeri kanadı olan YPG'yi tanzimle görevlendirildi. Şahin Cilo ile birlikte PKK/KCK'nın en üst düzey Suriye sorumlusu ve YPG'nin gerçek asker lideri konumundadır. Dolayısıyla Fehman Hüseyin'in Suriye'nin Kamışlı kentinde öldürülmesi, PKK-PYD arasındaki organik ilişkinin bir kanıtı olarak kayıtlara geçmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.