Gaziantep

Esed rejiminin kimyasal silah saldırılarına tepkiler

09:20 05 Nisan 2017
Esed rejiminin kimyasal silah saldırılarına tepkiler

İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Gaziantep Şubesi ile Beşir Derneği Gaziantep Temsilciliğince, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine düzenlediği ve 100'den fazla sivilin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısına tepki gösterildi.

İMKANDER Gaziantep Şube Başkanı Said Gökdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de ateşkesin ihlal edildiğini söyledi.

İdlib kentinin Han Şeyhun bölgesinde Esed ve Rusya uçakları tarafından düzenlenen saldırıda 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 400'ü aşkın kişinin de yaralandığını hatırlatan Gökdere, şunları kaydetti:

"Daha önce ateşkes vardı. Ateşkes varsa bu saldırılar neden yapılıyor? İnsanlar katlediliyor. Bu saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuktu. Biz Gaziantep İMKANDER olarak saldırıları kınıyoruz. Allah'ın laneti Rusya'nın, Esed'in ve zalimlerin üzerine olsun. Han Şeyhun bölgesine yapılan saldırıdan sonra İdlib'in güney kırsalındaki Habit beldesindeki hastaneye yapılan saldırıda da yine siviller katledildi. Bu saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuklardı. İnsanlara saldırılmayacağı söylenmişti ama ateşkes ihlal edilip insanlar katledildi."

- "Suriye'de ilaç ve gaz maskesine ihtiyaç var"

Beşir Derneği Gaziantep Temsilcisi Ali Erinmez de İdlib'e atılan kimyasal bombalar nedeniyle hayatını kaybedenlere dikkati çekerek, "Çoğu çocuk yüzlerce kişi hayatını kaybederken birçok sivil de sarin gazından etkilendi. İnsanlık dışı yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Sahada olan ekiplerimiz acil ilaç ve gaz maskesine ihtiyaç duyulduğunu bildirdi." diye konuştu.

Erinmez, yardımda bulunmak isteyen hayırseverlerin, ilaç ve diğer ihtiyaçlar için derneklerine kısa mesaj yoluyla bağış yapabileceğini hatırlatarak, "Hayırsever insanlar SURİYE yazıp 4042'ye göndererek 5 lira bağış yapabilir." dedi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.