Gaziantep

Otizmli piyanist sahnelerden inmiyor

11:08 06 Nisan 2017
Otizmli piyanist sahnelerden inmiyor

FERİDE PELİN İNAL - Otizm tanısı konulduktan sonra ailesinin desteğiyle küçük yaşlardan itibaren yoğun bir müzik eğitimi alan 29 yaşındaki Caner Serin, son 9 yıldır aldığı piyano eğitimleri sayesinde yurt içi ve yurt dışında konser veriyor.

Çocuklarına otizm tanısı konulduğunda zor günler geçiren Serin ailesi, eğitim sayesinde büyük engellerin altından başarıyla kalktı. Çocuklarını müziğe yönlendiren aile, oğulları Caner'i adeta sanatla yoğurdu.

Bir yandan ilk ve ortaokula, bir yandan da müzik eğitimine devam eden Caner, yurt içi ve yurt dışında konserler verebilecek seviyeye yükseldi. En büyük mutluluğu konserlerinde topladığı alkışlar olan otizmli piyanist Caner Serin, ünlü Türk piyanistler gibi iyi birer sanatçı olmak istiyor.

Müziği çok sevdiğini, küçük yaşlardan itibaren piyano çaldığını dile getiren Serin, "Fazıl Say'ı, Tuluyhan Uğurlu'yu çok seviyorum. Ayrıca en çok Ayşegül Aldinç'i seviyorum. Barış Manço'yu, Haluk Levent'i de seviyorum. Daha bir sürü sanatçı var sevdiğim. Sahneye çıkmayı çok seviyorum. Konserlere gidiyorum. Alkışları duyduğum zaman mutlu oluyorum." diye konuştu.

- "Savrulduk, sonra ne yapmamız gerektiğini planlamaya başladık"

Anne Filiz Serin de oğlu Caner'in yoğun eğitim programlarından geçtiğini, müziğe karşı da inanılmaz yetenekli olduğunu söyledi.

Caner'e otistik tanısı konulduktan sonra zor günler yaşadıklarını anlatan Serin, "Bütün otizmli anne babalar gibi savrulduk. Sonrasında bir toparlanma sürecine girmemiz gerekiyordu. Ne yapmamız gerektiğini planlamaya başladık. En önemlisi eğitimdi ve bunun için uğraştık." dedi.

Oğullarının bugüne gelmesi için büyük emekler verdiklerini belirten anne Serin, anneannesinin küçükken hediye ettiği orgla müzikle tanışan, bir süre sonra da bu alandaki yeteneğini keşfettikleri çocuklarına müzik eğitimi aldırdıklarını ifade etti.

Caner'in küçük yaşlardan beri piyano eğitimi aldığını aktaran Filiz Serin, şunları kaydetti:

"Günlük hayatta sözlerinizi, el kol hareketlerinizi tekrarlayabiliyor, takıntıları olabiliyor. Bu da otizmin en belirgin göstergelerinden biridir. Fazıl Say, İdil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Gülsin Onay bunların hepsini çok seviyor. Bunların sahne duruşunu, selamlamalarını mutlaka almıştır. Caner'e piyano çalmak öğretildi ama sahne duruşu öğretilmedi. Bütün bunların hepsini onlardan gördü. Onların duruşu, sahneye gelişleri, alkış sırasındaki tavırları Caner'in görsel hafızasında yer etmiştir. Elimizden geldiğince konserlere gitmeye çalışıyoruz. Fazıl Say'ın konserlerini hiç kaçırmadık. Gülsin Onay, Tuluyhan Uğurlu, İdil Biret'in bütün konserlerine gittik. Caner onlarla tanışma fırsatı buldu. Bunun dışında tiyatroya çok sık gittik. Müzikallere gitmeye çalıştık. İlhan İrem'i çok severiz. Sırf onun konserleri için İstanbul'a gittik."

Serin, müzikte kendini geliştiren oğlunun konserler vermeye başladığını ifade ederek, "Caner'in bugünlere geleceğini hayal bile edemezdim. Caner'in konserleri sayesinde çok özel günler yaşadık. Bizim için de güzel ve özel günler. Caner'in arkasındaki kişi ben değil anneannesidir. Ben sadece bana emanet edilen Caner'i topluma kazandırmaya çalışıyorum. Hem de otizm tanısı konmuş ailelere ve çocuklara bir yol olsun istiyorum." şeklinde konuştu.

- Yurt içi ve yurt dışında 20'den fazla konser verdi

Caner'in müzik hocası Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Hamdi Hikmet Geçin de 9 yıldır Caner Serin'le birlikte olduklarını söyledi.

Öğrencisinin 8 yıldır konserler verdiğini anlatan Geçin, şöyle devam etti:

"Caner'le nakış işler gibi ağır ağır gittik. Kolay olmadı ama Caner çok iyi olduğu için yolumuz güzel ilerledi. İnşallah daha da ilerleyeceğiz. Haftanın 6 günü her gün, her öğlen ders vermeye geliyorum. Piyanoyla başladıktan 4,5 yıl sonra gitardaki yeteneğini de fark ettik. Ön planda piyano var. Tuşları çok seviyor. Küçüklükten beri klasik müzik dinliyor. Kimin eseri olduğunu hemen bilebiliyor. Çok sevdiği için çok başarılı oluyor. Böyle bir kişiliği Türkiye'nin, Avrupa'nın ve dünyanın fark etmesi lazım."

Normalde öğrencinin müziğe yeteneğinin birkaç haftada anlaşılabileceğini, ancak Caner Serin'in yeteneğini bir haftada fark ettiğini belirten Hamdi Hikmet Geçin, "Ben ne göstersem alıyordu. Çok ileri düzeyde eserler çalıyoruz. Müzikte eser çok. Biz en güzellerini çalmaya çalışıyoruz ve devam edeceğiz. Yurt içinde ve yurt dışında 20'nin üzerinde konser verdik, vermeye de devam edeceğiz. Amacımız Caner'i Türkiye'de ve yurt dışında tanıtmak. Böyle bir piyanistin varlığından haberdar olunmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.