Gaziantep

Gaziantepli otomotivcilere dijital satış ve pazarlama teknikleri eğitimi

15:52 06 Ekim 2017
Gaziantepli otomotivcilere dijital satış ve pazarlama teknikleri eğitimi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından odaya bağlı Otomotiv Satış-Yedek parça İmalatı ve Ticareti Meslek Komitesinin desteğiyle "2. El Otomotiv Sektörüne Yönelik Dijital Satış ve Pazarlama Teknikleri" eğitimi düzenlendi.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gaziantep Oto Galericileri Sitesi'nin Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen seminere GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Otomotiv Satış-Yedek Parça İmalatı ve Ticareti Meslek Komite Meclisi üyeleri Ali Bayram Sarıca ve Mehmet Derundere, komite üyeleri Mehmet Özkeleş, Ahmet Açıkgözoğlu, Bayram Parlar ve İbrahim Kaya'nın yanı sıra sektörde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı.

Bir konuşma yapan Hıdıroğlu, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu çerçevesinde ikinci el motorlu araç alım satımına çeki düzen verilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Yönetmeliği"nin yürürlüğe girmesiyle ikinci el otomotiv satışlarında yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ikinci el araç satışının sadece yetkili kişiler tarafından yapılabileceğini vurgulayan Beyhan Hıdıroğlu, yönetmeliğin araç satışı yapan işletmelere büyük sorumluluklar getirdiğini belirterek, "Yönetmelikle ikinci el araçta vatandaşın kandırılmasının önüne geçilerek araç alım satımı daha güvenli olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Galericiler Odası tarafından verilecek yetki belgesi ile satış gerçekleştirilebilecek. Firmalar dışında kimse ikinci el araç alım satım işine giremeyecek. Artık satışlar oto galericilerinden ve işletmelerden yapılacak." ifadelerini kullandı.

Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Hıdıroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Otomotiv sektörünün gayri safi yurt içi hasıla içindeki payı yüzde 3, ihracattaki payı yüzde 17. Bunun yanında birçok sektöre de hayat veren bir sektör. Ülke ekonomisi için bu kadar önemli olan bir sektör ne kadar canlı olursa diğer sektörlere yansıması da o kadar olumlu olacaktır. Ülkemizde her bin kişiye düşen otomobil sayısı 143, Avrupa'da ise 487'dir. Artık dijital pazarlama çağındayız. Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de satış tekniklerinizi, yöntemlerinizi çağa uydurmak sizin elinizde. Ülkemizde internet kullanıcılarının yüzde 91'i herhangi bir ürünü almadan önce internette araştırma yapıyor. Otomobil almak isteyenlerin yüzde 79'u ilk olarak internete bakıyor. Kendimizi bu alanda geliştirmeliyiz. Ürünümüzü hedef kitleye modern çağın yöntemleriyle ulaştırmalıyız."

Daha sonra seminerde uzman eğitmen Birol Kabakoğlu tarafından ikinci el otomotiv sektörüne yönelik dijital satış ve pazarlama teknikleri anlatıldı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.