Gaziantep

Gazi Kültür'den "Antep Savunması Manzumeler-Fotoğraflar" kitabı

12:36 20 Şubat 2018
Gazi Kültür'den "Antep Savunması Manzumeler-Fotoğraflar" kitabı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazi Kültür A.Ş, Bilge Kazaz tarafından hazırlanan "Antep Savunması Manzumeler-Fotoğraflar" adlı kitabı yayımladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Antep Savunması Manzumeler-Fotoğraflar adlı 168 sayfalık kitap, Gazi Kültür A.Ş’nin 14. yayını olarak okuyucuyla buluştu.

Kitap, Zeugma Müzesi ile Arkeoloji Müzesi mağazalarında ve Türkiye genelinde satışa sunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gazi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Antep savunmasında bütün ülkenin yaşlı, genç, kadın, erkek, çoluk-çocuk olarak bağımsızlık savaşı verdiği milli mücadele içinde, nice kahramanlık öykülerini bünyesinde barındıran bir özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Anteplilerin işgalci güçlere karşı koyduğunu, gösterdikleri eşsiz savunmayla da dünyada emsaline az rastlanır bir direniş gösterdiğini vurgulayan Yakar, bu direnişte 6 bin 317 şehidin verildiğini anımsattı.

Yakar, "Antep Savunması Manzumeler-Fotoğraflar" adlı çalışmada, Antep savunmasında öne çıkmış kimi şahsiyetlerin hayatları manzum olarak ele alındığını, bu savunmada görev alan kişilerin fotoğraflarıyla desteklendiğini bildirdi.

Diğer yandan geçmiş zamanlarda kutlanan 25 Aralık merasimlerinden elde edilen fotoğrafların bir araya getirildiğini aktaran Yakar, Gaziantep’in geçmiş kurtuluş bayramlarının, nasıl icra edildiğinin fotoğraflarla anlatıldığını kaydetti.

Kitabın yazarı Bilge Kazaz’ın daha önce Gaziantep’le ilgili 5 çalışma ortaya koyduğunu belirten Yakar, Kazaz’ın Gaziantep sevdalısı birisi olduğunu, Gaziantepli ailelerde bulunan fotoğrafları toplayarak, geçmiş dönemlerdeki Gaziantep’i fotoğraflarla ortaya koyan çalışmalar yaptığını vurguladı.

Yakar, şunları kaydetti:

"Bilge Kazaz bu çalışmasında Antep savunmasının öne çıkmış isimlerinden Postacı Apardım Ahmet, Şehit Mustafa Yavuz, Özdemir Bey ve Yıldırım Kamil Haznedar’la ilgili manzumeler yazmıştır. Bahsedilen kişilerin ailelerinden ve hakkında yazılanlardan hareketle bilgileri bir araya getirmiş ve o şahsiyetlerin hayatlarını ve Antep savunmasındaki rollerini manzum olarak kaleme almıştır. Şiirsel bir dille yazılan manzumelerde, zikredilen kişilerin faklı özellikleri anlatılarak unutulmamaları sağlanmış. Diğer yandan kitapta Antep savunmasında şehit olan veya gazi kalan pek çok kişinin de fotoğrafı bulunuyor."


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.